Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie pe borderou legea 145 din 2014
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie pe borderou legea 145 din 2014

administrez un SRL care se ocupa cu achizitia de miez de nuca de la persoane fizice pe baza borderoului de achizitie si ulterior vânzarea produsului intracomunitar. Cu noua lege n.145, am inteles ca nu se mai pot face achizitii de la persoane fizice fara certificat de producator de la vanzator. Problema este ca aceasta piata este dominata de intermediari care colecteaza de la micii producatori pentru a vinde apoi o cantitate mai mare (cel putin 500kg) catre societate. Acesti intermediari nu pot furniza certificatul de producator cerut de noua lege; deci cum pot face achizitia de miez de nuca in situatia respectiva?
M-ar interesa si pe mine acest raspuns. Am un atelier de lumanari, iar ceara o colectez de la diversi apicultori (cate 30, 50, 70, 100 kg). Acestia nu au certificat de producator sau altceva. Mai pot cumpara ceara pe baza borderoului de achizitii?