Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva, drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva, drepturi

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce drepturi mai au salariatii in urma concedierii colective din initiativa angajatorului(faliment) si daca ar trebui sa se respecte CCM in vigoare referitor la salarii compensatorii?Va multumesc!
Potrivit art.67 c.mun., salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Daca la nivel de angajator exista un ccm aplicabil , angajatorul are obligatia de a acorda drepturile prevazute de acesta salariatilor concediati din motive care nu tin de persoana lor.