Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord asociatie proprietari pentru amplasare banner in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord asociatie proprietari pentru amplasare banner in dreptul apartamentului

Buna ziua,

Dorim sa aplasam un banner pe fatada blocului, in dreptul apartamentului unde avem inchiriat spatiul de birou (balcon, colt bloc, fata bloc).

Presedintele asociatiei de la bloc ne-a solicitat ca inainte de a aproba cererea de amplasare a bannerului, sa obtinem acordul a 50%+1 din locatarii din scara pentru amplasarea bannerelor, ceea ce am si facut.

In urma acordului de la vecinii din scara (prin semnatura), am refacut adresa catre asociatie si avem probleme in a obtine acordul dansilor in scris pentru amplasarea bannerului. In prima faza ne-a solicitat o suma considerabil de mare cu titlu de inchiriere spatiu (desi locul unde amplasam nu este special amenajat pentru spatiu publicitar), urmat de faptul ca ne-au amanat acum pentru 30 zile pana se intruneste urmatoarea sedinta "executiva", in care se va discuta solicitarea.

Avand in vedere faptul ca vecinii de scara (peste 50%) au fost de acord sa amplasam bannerul (prin semnatura), cum putem rezolva problema cu asociatia astel incat sa putem amplasa bannerul?

Este nevoie de acordul asociatiei in scris ca sa putem obtine autorizatia de la primarie? Este necesar acordul asociatiei (daca avem de la locatari) ca sa punem bannerul pe fata blocului, in dreptul apartamentului pe care il avem inchiriat?

Multumesc
Asteptati sa obtineti semnatura presedintelui fara de care niciun acord al restului proprietarilor nu este suficient, deoarece fatada este proprietate comuna si este administrata de asociatie, prin reprezentatii legali ai acesteia.
Presedintele asociatiei de proprietari este cel care incheie contracte cu terti.

Prin urmare aveti nevoie de acordul asociatiei de proprietari si contract de inchiriere, numai cu lista de semnaturi a proprietarilor nu obtineti autorizatia de la primarie.

H.G. nr. 1588/2007 privind Normele de aplicare ale Legii nr. 230/2007
Art. 23. — SpatiiIe din proprietatea comuna pot fi utilizate de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune, potnivit art. 39 din Legea nr. 230/2007.

elga50 a scris:

Asteptati sa obtineti semnatura presedintelui fara de care niciun acord al restului proprietarilor nu este suficient, deoarece fatada este proprietate comuna si este administrata de asociatie, prin reprezentatii legali ai acesteia.

Pe tabelul de semnaturi cu acordul locatarilor din scara, este si semnatura presedintelui.

este necesar un acord oficial de la asociatie (semnat / stampilat)?
Acolo a semnat ca proprietar, persoana fizica.
Va trebuie semnatura lui in calitate de reprezentant legal al asociatiei + stampila asociatiei peste semnatura de functie.
Intelegeti acum?
elga50 a scris:

Acolo a semnat ca proprietar, persoana fizica.
Va trebuie semnatura lui in calitate de reprezentant legal al asociatiei + stampila asociatiei peste semnatura de functie.
Intelegeti acum?

am inteles.

va multumesc pentru ajutor!