avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actul de succesiune poate fi atacat si de catre cine?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actul de succesiune poate fi atacat si de catre cine?

Actul de succesiune poate fii atacat? Daca da, de catre cine.
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 06:17, 23 Aprilie 2015
Certificatul de mostenitor poate fi atacat de cel interesat. ;)
De către toți cei vătămați în drepturile lor, adică-moștenitorii care dovedesc că nu au fost citați la domicilul real, sau chiar că ar fi fost omișide la dezbatere, sau li s-a încălcat rezerva succesorală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Îndepărtare moștenitor de la succesiune: cum se poate verifica dacă a început dezbaterea unei moșteniri? 1603 1603 Buna ziua! La un apartament de 4 camere din Bucuresti sunt 4 mostenitori: sotia supravietuitoare si 3 copii ai celor 2 soti. Exista suspiciunea ca s-a ... (vezi toată discuția)
Vanzare drepturi succesorale mariussnagov mariussnagov Mama mea a murit in aprilie 2011 lasand mostenire un apartament. Mostenitorii sunt sotul si trei frati(eu fiind unul dintre ei). Un frate e plecat in ... (vezi toată discuția)
Anulare certificat mostenitor slivi slivi Desi sunt fiu din prima casatorie a tatalui meu, decedat acum 22 ani , am aflat ca acum 15 ani cea de a doua sotie si fiica ei si sora mea au obtinut de la ... (vezi toată discuția)