Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare

O societate comerciala X a acordat un credit de 200.000 euro unei societati comerciale Y. Pe urma societatea X a cedat creanta pe care o avea fata de societatea Y unei societati M, care era actionarul majoritar al societatii X ( doresc sa subliniez faptul ca societatile X si M aveau acelasi administrator unic, acest administrator unic fiind si actionarul majoritar al societatii M)
Doresc sa mai mentionez ca Legea 31/1990 interzice creditarea de catre societate a administratorilor si a actionarului majoritar.
Pe urma societatea M a intrat in faliment, a fost facut un plan de reorganizare, din care rezulta ca societatea X nu are nici o sansa sa recupereze creditul de 200.000 euro.
Se poate considera ca Fapta administratorului de a credita in mod direct actionarul majoritar iar in mod indirect de a se autocredita, el insusindu-si in interesul sau ori pentru altul suma de 200.000.euro, care reprezinta un bun care se afla in administrarea sa, constituie infractiune de delapidare?
poate vă mai uitați o dată peste ce ați scris, că le-ați amestecat rău de tot.
Am verificat, nu mi se par amestecate (!?)
rrocambole a scris:

O societate comerciala X a acordat un credit de 200.000 euro unei societati comerciale Y.

deci:
X - creditor
Y - debitor

Pe urma societatea X a cedat creanta pe care o avea fata de societatea Y unei societati M,

aici e invers:
X - debitor
Y - creditor
care din cele două situații e cea reală? cine a dat banii? cine i-a primit?

funcție de asta M e creditor sau debitor.

unei societati M,

și vă răspundem mai departe.
gicu13, utilizator
X este creditor, Y este debitor iar M ( care a luat locul lui Y) este tot debitor.
Parcă tot cam încurcate au rămas. Încercați să povestiți ( să narați ) faptele cronologic și mai coerent de această dată.