Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare

O societate comerciala X a acordat un credit de 200.000 euro unei societati comerciale Y. Pe urma societatea X a cedat creanta pe care o avea fata de societatea Y unei societati M, care era actionarul majoritar al societatii X ( doresc sa subliniez faptul ca societatile X si M aveau acelasi administrator unic, acest administrator unic fiind si actionarul majoritar al societatii M)
Doresc sa mai mentionez ca Legea 31/1990 interzice creditarea de catre societate a administratorilor si a actionarului majoritar.
Pe urma societatea M a intrat in faliment, a fost facut un plan de reorganizare, din care rezulta ca societatea X nu are nici o sansa sa recupereze creditul de 200.000 euro.
Se poate considera ca Fapta administratorului de a credita in mod direct actionarul majoritar iar in mod indirect de a se autocredita, el insusindu-si in interesul sau ori pentru altul suma de 200.000.euro, care reprezinta un bun care se afla in administrarea sa, constituie infractiune de delapidare?
Am sa reiau expunerea faptelor, cu speranta ca de data aceasta ea va fi mai clara.
O societate comerciala X a acordat un credit de 200.000 euro unei societati comerciale Y. Pe urma societatea X a cedat creanta unei societati M ( X a devenit creditorul lui M), care era actionarul majoritar al societatii X ( doresc sa subliniez faptul ca societatile X si M aveau acelasi administrator unic, acest administrator unic fiind si actionarul majoritar al societatii M)
Doresc sa mai mentionez ca Legea 31/1990 interzice creditarea de catre societate a administratorilor si a actionarului majoritar.
Pe urma societatea M a intrat in faliment, a fost facut un plan de reorganizare, din care rezulta ca societatea X nu are nici o sansa sa recupereze creditul de 200.000 euro.
Se poate considera ca Fapta administratorului de a credita in mod direct actionarul majoritar M iar in mod indirect de a se autocredita ( deoarece el era actionarul majoritar al lui M), el insusindu-si in interesul sau ori pentru altul suma de 200.000.euro, care reprezinta un bun care se afla in administrarea sa, constituie infractiune de delapidare?
se pare că nu înțelegeți ce înseamnă a ceda o creanță. tot nu ați reușit să explicați concret ce s-a întâmplat. dacă X ar fi cedat creanța, M ar fi devenit creditorul lui Y, care nu ar mai fi avut nici o obligație față de X.

dar mi-am făcut o idee. X a creditat pe Y. ulterior M a preluat creanța de la Y (probabil cu acordul lui X, de aia tot insistați cu X a cedat. X n-a cedat nimic, ea e în continuare creditor). după care M a intrat în faliment.
dacă X nu și-a dat acordul pentru transferul creanței, tranzacția e nulă, iar Y e în continuare datoare.

dacă X și-a dat acordul însă transferul s-a făcut fără ca între M și Y să existe o creanță (adică M să fie datoare lui Y, care l-a rândul ei e datoare lui X, M își stinge datoria către Y dar se obligă către X, iar Y își stinge și ea datoria către X), atunci tranzacția e tot nulă. în acest caz cea care a beneficiat e Y, care a rămas cu creditul.

iar transferul creditului, indiferent cum s-a făcut, nu încalcă nici cum interdicția de creditare din legea, pentru că toate tranzacțiile s-au făcut între societăți comerciale, nu cu persoane juridice.

din păcate în situația dumneavoastră nu prea aveți ce face altceva decât să sperați că dosarul penal să fie rezolvat favorabil dumneavoastră, administratorul să fie găsit vinovat de înșelăciune, decăzut din drepturi și ca urmare să preia altcineva administrarea societății. veți putea cere după aceea anularea tranzacției (cea de cedare a creditului) iar Y va rămâne în continuare debitor pentru suma în cauză. nu ar fi rău ca în plângerea penală să includeți și pe administratorul lui Y, pentru că fără participarea acestuia nu se putea face tranzacția frauduloasă.
Se pare caci tot nu este clar, de aceea revin.
Deci X este creditor iar Y debitor. In urma cesiunii de creanta, X devine creditorul lui M, M devine creditorul lui Y si debitorul lui X iar Y devine debitorul lui M.
Intre timp Y si-a achitat datoria fata de M, mai ramanand ca si M sa-si achite datoria fata de X, lucru pe care nu l-a facut.
Doresc sa reamintesc caci societatile X si M aveau acelasi administrator unic, adminjistrator care era actionar majoritar al societatii M, societate M care era actionar majoritar al societatii X.
Doresc sa mai mentionez ca Legea 31/1990 interzice creditarea de catre societate a administratorilor si a actionarului majoritar.
Pe urma societatea M a intrat in faliment, a fost facut un plan de reorganizare, din care rezulta ca societatea X nu are nici o sansa sa recupereze creditul de 200.000 euro.
Deci societatea X a ramas cu o paguba de 200.000 de euro.
Se poate considera ca Fapta administratorului de a credita in mod direct actionarul majoritar iar in mod indirect de a se autocredita, el insusindu-si in interesul sau ori pentru altul suma de 200.000.euro, care reprezinta un bun care se afla in administrarea sa, constituie infractiune de delapidare?