Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Oug 5/2015 privind deşeurile de echipamente electrice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Oug 5/2015 privind deşeurile de echipamente electrice

Buna ziua,
Import din UE produse pentru copii. Printre acestea 1 lampa de veghe care se conecteaza la priza si 3 produse (olite) care functioneaza cu baterii. Este necesara inregistrarea la ANPM? In caz ca da, unde ar trebui sa ne adresam? Care sunt pasii de urmat?
Multumesc!
Criss_iacob, utilizator
Pentru a pune pe piata astfel de produse este nevoie sa va inregistrati in Registrul de punere pe piata a echipamentelor electrice si electronice precum si in Registrul producatorilor de baterii si acumulatori, in cazul in care Dvs. vindeti si bateriile cu care functioneaza produsele comercializate.
Pentru inceput luati legatura cu asociatiile care activeaza in domeniu (ex: Rorec, Environ, Ecotic etc. -le gasiti pe site-ul ANFM) si impreuna cu acestia puteti parcurge si procedura de autorizare pentru punerea pe piata a acestor tipuri de produse.