Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie pentru stabilirea cass 630
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie pentru stabilirea cass 630

daca am indemnizatie de handicap de 234 lei fara alta sursa de venit,de ce mi-a venit hartie de la ANAF sa platesc 468 lei pe 2012?

Depinde ce scrie in decizie, ....
in baza art.296 22.art296 25 si art. 296 27 si art. 296 28 din legea nr.571/2003 privind codul fiscal,atentie nu am alta sursa de venit!!!!
Legea95/2006

Art. 213. - (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:

d) persoanele cu handicap care nu realizează venituri din muncă, pensie sau alte surse, cu excepţia celor obţinute în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 102/1999 privind protecţia specială şi încadrarea în muncă a persoanelor cu handicap, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 519/2002, cu modificările şi completările ulterioare;

OUG102/199

Sectiunea a II-a
Drepturi de care beneficiaza adultii cu handicap
Art. 19
In vederea asigurarii dreptului la securitate sociala, precum si a dreptului la ocrotirea sanatatii si la instruire, adultii cu handicap beneficiaza de urmatoarele drepturi:

j) acordarea asistentei medicale in conformitate cu prevederile Legii asigurarilor sociale de sanatate nr. 145/1997, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale reglementarilor emise de Ministerul Sanatatii, cu avizul Secretariatului de Stat pentru Persoanele cu Handicap;

La prima vedere se pare ca ti-au asimilat indemnizatia de handicap cu venituri din alte surse.

Daca poti scaneaza decizia si trimite-mi pe mesaj privat.
robert1958, utilizator
Peste tot la date privind natura veniturilor imi apare 0 in afara de rubrica cu venituri din alte surse unde apare 24.baza de calcul 8400. Denumire indicator:1.Total baza de calcul(Rd.l.1+Rd.l.2+Rd.l.3+Rd.l.4+Rd.l.5) decizie curenta 8400. 2.Total contributie datorata(conform anexei) 468.Totalul 8400 reprezinta baza de calcul rezultata prin ajustarea sumelor potrivit art.296^27 din Codul fiscal .veniturile de la pct.l.5 din decizia nr.1290992 pe anul2012.
Trebuie sa faceti contestatie si sa solicitati concret natura venitului impozabil din alte surse care sint definite la art ,78 Cod Fiscal.
Inteleg ca aveti un venit de 24 ron care intradevar ,desi este absurd, va decade din drepturile de asigurat fara plata contributiei si va va obliga sa platiti IMPOZITUL la sanatate raportat la salariul minim brut pe economie.

ART. 296^27 Contribuabilii
(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:

e) alte surse, astfel cum sunt prevăzute la art.78.

(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară.

Deci trebuie sa depistati natura venitului si sa il suprimati pt ca altfel veti pierde dreptul de asigurat fara plata contributiei pe toata durata existentei acestuia.