Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tarife pt. avocati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tarife pt. avocati

Daca nu sunt indiscret, puteti sa-mi spunet care sunt tarifele minime obligatorie pt. avocati. Este reglementat undeva? Sunt interesat pt. ca avocata mea cere pt. concluzii scrise o suma exagerata. (peste 2000 ron). Avea contract cu ea!
Ce vi se pare exagerat?! Pretul muncii sale? Interesanta opinie.
Fara afi rautacios, as dori sa va spun ca fiind o profesie liberala poate cere cat doreste atunci cand isi evalueaza munca. Numai instanta de judecata poate diminua cheltuielile de judecata daca considera ca suma este exagerata, si asta daca constata acest fapt atunci cand se pronunta asupra acestora.
koeni a scris:

Daca nu sunt indiscret, puteti sa-mi spunet care sunt tarifele minime obligatorie pt. avocati. Este reglementat undeva? Sunt interesat pt. ca avocata mea cere pt. concluzii scrise o suma exagerata. (peste 2000 ron). Avea contract cu ea!

Onorariul poate depinde de multe variabile dosar, cantitatea si calitatea muncii, complexitate, etc. Sa va povestesc pe scurt o intamplare:
O clienta ma contacteaza si-mi cere sa-i fac doar concluziile scrise intr-un apel. Imi aduce aminte ca acum cativa ani a fost clienta sotiei mele intr-un alt dosar. Pentru a studia dosarul trebuia sa ma deplasez in alta localitate si intrucat dansa trebuia sa plece in strainatate si parea disperata, ma informez cat pot de la ea despre pricina si inchei un contract pentru o suma modica, avand in vedere ca oricum trebuia sa ma deplasez in acea localitate si cu alte scopuri.
La arhiva instantei apare surpriza. Dosarul are 3 volume si sunt de fapt 8 (opt) dosare care se judeca impreuna. 19 parti si o mutime de cereri (principale, reconventionale, interventii) plus doua casari cu rejudecare. Grefierul-arhivar, pe care-l cunosteam mai demult, m-a privit putin ciudat :tease: si mi-a impartasit secretul ca mai trecusera vreo trei colegi inaintea mea pe acolo insa se pare ca refuzasera sa preia cauza :happy: Mi-au trebuit cateva zile ca sa ma lamuresc ce se cere in dosar, cui, si pentru ce.
Ma rog, pana la urma am avut o satisfactie profesionala. :)
P.S. nu exista un "mercurial" - lista de preturi pentru avocati, daca asta va intereseaza. Daca vi se pare ca cere prea mult incercati la alt avocat.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Oricand o sa se gaseasca un avocat care sa ia mai putin.
Sunt unii care le scriu si "pe genunchi" inainte de a intra in sala.
Calitate garantata :ok: :D

P.S. Cu totii cred ca am avut asemenea satisfactii profesionale. Poate n-ar strica sa facem un topic cu ele.
Din ciclul "luati aminte".
Gabriela Mihai, Avocat
:thumbup:=D>
GabrielaA a scris:

Oricand o sa se gaseasca un avocat care sa ia mai putin.
Sunt unii care le scriu si "pe genunchi" inainte de a intra in sala.
Calitate garantata :ok: :D

P.S. Cu totii cred ca am avut asemenea satisfactii profesionale. Poate n-ar strica sa facem un topic cu ele.
Din ciclul "luati aminte".

Gabriela are perfecta dreptate. Sunt convins ca va gasi pe cineva care sa ii ceara mai putin. Din pacate, inainte de judecarea pricinii sau, ca in cazul de fata, inainte de concluzii, justiabilul pune pe primul plan onorariul avocatial si pe plan secund calitatea prestatiei profesionale. De acord ca poate gasi si servicii extrem de ieftine. Dar si in cazul serviciilor avocatiale valoarea onorariului poate fi un indiciu cu privire la calitate. Desi nu este o regula...Dar un avocat care detine un sediu central, are si o echipa de colaboratori, are o anumita conduita, o anumita tinuta, poate oferii indicii cu privire la faptul ca este un avocat de succes. Iar calitatea se plateste. Cum la fel de bine clientul trebuie sa inteleaga ca e normal sa plateasca mai mult daca i se acorda consultatia intr-un sediu civilizat cu protocol etc. sau i se acorda consultatia pe holurile instantei sau la cafeneaua din colt cu o consumatie platita de client..
Colegii care bat instantele poate l-au remarcat pe batranelul cu roba ponosita, murdara, care sta zilnic pe treptele TB si agata clientii...Onorariul sau este "cat are omul"..de la 20 RON la 200 RON...nu refuza nimic si nu spune niciodata NU. Dar va intreb, are omul acela bani pentru carti? Pentru Reviste de specialitate? O fi participat la vreun seminar? O avea conexiune la internet si un abonament la vreo agenda legislativa? Banuiesc ca nu...Si calitatea prestatiei, banuiesc, este tot pe masura