Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua!
Vreau sa fac o cercetare disciplinara si nu sunt multumita de formularele mele...
Ma poate ajuta cineva cu un model de
-referat de sesizare;
-decizie de constituire a comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
- convocare a salariatului
- proces verbal
- decizie de sanctionare.

Multumesc!:)
A. Pasii concediere disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare discplinara si comunicarea deciziei.

B. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

C. Uitati un model de astfel de decizie:
Decizia nr. ____ /________________

Ca urmare a referatului/notei/adresei inregistrate cu nr. _____ de sesizare a conducerii _______________________________, de catre ________, cu privire la savarsirea de catre salariatul/a ______________ a urmatoarei abateri disciplinare _______________,

In temeiul dispozitiilor Legii nr. 53/2003 –Codul muncii si potrivit prevederilor actului constitutiv al ______________;
Administratorul/Directorul General/Directorul ______________, numit prin ______________ nr. ____/____ a __________________;

DECIDE:

Art. 1(1) Se constituie comisia de cercetare disciplinara prealabila, cu urmatoarea componenta:
Presedinte: __________________, avand functia de __________________;
Membrii: __________________, avand functia de __________________;
__________________, avand functia de __________________.
(2) Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un reprezentant al organizatiei sindicale al carei membru este salariatul cercetat, si anume: ______________.

Art. 2.(1) Se numesc ca membri de rezerva pentru membrii comisiei de de cercetare disciplinara prealabila urmatorii:
a) pentru Presedinte: _______________, avand functia de _________;
b) pentru oricare dintre membrii comisiei de cercetare:
– __________________, avand functia de __________________;
– __________________, avand functia de __________________.
(2) Inlocuirea unui membru al comisiei de cercetare disciplinara prealabila cu un membru de rezerva se poate realiza numai daca persoana care urmeaza sa fie inlocuita nu are posibilitatea, din motive obiective, de a-si indeplini atributiile care rezulta din calitatea de membru al comisiei.
(3) In cazul aplicarii inlocuirii, calitatea de membru al comisiei de de cercetare disciplinara prealabila este preluata de catre membrul de rezerva, care isi va exercita atributiile aferente pana la finalizarea procedurii de cercetare disciplinara.

Art. 3.-(1). Cercetarea disciplinara prealabila se va efectua cu respectarea prevederilor art. 251 din Codul muncii
(2). Dupa efectuarea cercetarii disciplinare prealabile, comisia imputernicita va prezenta administratorului un referat cu concluziile sale, in vederea aplicarii sanctiunii disciplinare.

ADMINISTRATOR,

D. - model referat sesizare

Domnule Director/Administrator

Subsemnatul, …………………… (numele persoanei care are atribuţii de control şi a descoperit neregulile), având funcţia de……………………………………………………………. , în virtutea atribuţiilor stabilite prin fişa postului, vă aduc la cunoştinţă următoarele:

În data de …………………………………. la orele ………………, în timp ce ......, am constatat că dl ………………………., încadrat în funcţia de ………………………………………….., a săvârşit următoarele nereguli: …………………………………………………………………………………………………………….

Faţă de cele relatate mai sus, vă rog să dispuneţi măsurile pe care le consideraţi corespunzătoare.

data si semnatura

- decizie constituire comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
[ link extern ]

- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
[ link extern ] /

- proces verbal comisie de disciplina
[ link extern ]

- decizie de sanctionare.
[ link extern ]