Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

In luna Mai societatea la care mi-am desfasurat activitatea disponibilizeaza 300 de angajati. De cca. un an si jumatate, ne aflam in insolventa si somaj tehnic. Dupa mai mult de 30 de ani de activitate, am dreptul la indemnizatie de somaj ?
Daca raportul de munca va inceta in urma concedierii colective , atunci aveti posibilitatea sa beneficiati de somaj.
Beneficiati de indemnizatie de somaj daca:

a) - va inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cazul dvs. este vorba de o concediere cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).

b) - in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj;
- Lunile de concediu fara plata sau de concedii medicale nu sunt stagii de cotizare la somaj.