avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

In luna Mai societatea la care mi-am desfasurat activitatea disponibilizeaza 300 de angajati. De cca. un an si jumatate, ne aflam in insolventa si somaj tehnic. Dupa mai mult de 30 de ani de activitate, am dreptul la indemnizatie de somaj ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:25, 30 Aprilie 2015
Daca raportul de munca va inceta in urma concedierii colective , atunci aveti posibilitatea sa beneficiati de somaj.
Beneficiati de indemnizatie de somaj daca:

a) - va inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cazul dvs. este vorba de o concediere cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).

b) - in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj;
- Lunile de concediu fara plata sau de concedii medicale nu sunt stagii de cotizare la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj 2011 suciugeorgeta suciugeorgeta Am un magazinas care vrea sa-si suspende activitatea dar inainte de asta trebuie sa ii fac angajatei dosar pentru somaj.Aveti idee cum procedez,pot face asta ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)
Patronul nu are de munca cum pot obtine somaj craciun1965 craciun1965 poate patronul sa ma concedieze daca nu are motiv si nu-si opreste activitatea?Somaj cum as putea obtine (vezi toată discuția)