Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren pe un nume si casa pe alt nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren pe un nume si casa pe alt nume

casa are autorizatie de constructie pe numele tatalui si terenul este trecut in titlul de proprietate al bunicului decedat dupa mama,mentionez ca la acest titlu nu este dezbatuta mostenirea (casa e pe un nume x si terenul pe nume y),intrebarea mea este daca tata are autorizatie numai pe casa poate face acte vreunui copil numai pe casa?
DA, poate vinde (sau alt act de dispozitie) casa, adica doar casa.
Cu privire la construcție- trebuie stabilit faptul că tatăl a fost proprietarul construcției.Nu este suficientă doar AC deoarece aceasta nu înlocuiește titlul de proprietate, având în vedere faptul că AC se eliberează doar titularului unui drept real dovedit cu act de proprietate. Are construcția certificat fiscal (se plătesc taxe și impozite locale pentru casă)?Cine are la ora actuală posesia casei? Prin urmare trebuie făcută dovada că tatăl este proprietarul construcției. și mai apoi o poate vinde.
Faptul că a construit pe un teren (chiar dacă este al părinților) -se pune problema constatării unui drept de superficie- adică existența a 2 drepturi-aceea a proprietarului asupra terenului (care era bunicul la data construcției) și a proprietarului construcției(acesta fiind tatăl). Acest drept de construire pe terenul altuia (chiar dacă este părintele)trebuie formulat în mod cert, neechivoc prin act autentic sau se poate dobândi prin uzucapiune.
Prin urmare , răspunsul la întrebare nu este chiar așa de simplu, implicând o acțiune în instanță mai complicată care ar avea mai multe capete de cerere . Abia după aceea se poate rezolva vânzarea către fiu.
pe constructie se platesc impozite si taxe locale ,acest teren pe care este constructia mai are si alti mostenitori dupa bunici ,adica fratele, sora si nepotii mamei
Revin la ceeace am scris anterior- deoarece și construcția poate fi cerută și de ceilalți moștenitori ai terenului, (terenul fiind dreptul principal) trebuie să obțineți în instanță(sau dacă restul de moștenitori recunosc prin înscris autentic faptul că aparține construcția tatălui d-voastră)că aveți drept de proprietate al construcției. (căutați chitanțe de materiale, eventuali martori)
crynaku a scris:
pe constructie se platesc impozite si taxe locale

Pe numele cui?