Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce am voie cu categoria B
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce am voie cu categoria B

am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de frinare.am permis categoria b.am voie sa conduc ansamblu de masina si rulota. Astept raspunsuri Multumesc
Da, doar in situatia in care ansamblul depaseste 3500 KG ( masa totala admisa ) este nevoie si de cat. C . "o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat ", cam ciuadat...
ANEXA 1 Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere -oug 195

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE:

ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

MTA masina = 1920 kg < 3500 kg
MTA remorca = 1000 kg > 750 kg

MTA ansamblu = 2920 kg < 4250 kg

Va incadrati la lit, f) pct. 3., puteti conduce ansamblul numai cu categoria B.
q.e.d;)