avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce am voie cu categoria B
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce am voie cu categoria B

am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de frinare.am permis categoria b.am voie sa conduc ansamblu de masina si rulota. Astept raspunsuri Multumesc
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 09:35, 1 Mai 2015
Da, doar in situatia in care ansamblul depaseste 3500 KG ( masa totala admisa ) este nevoie si de cat. C . "o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat ", cam ciuadat...
ANEXA 1 Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere -oug 195

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE:

ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

MTA masina = 1920 kg < 3500 kg
MTA remorca = 1000 kg > 750 kg

MTA ansamblu = 2920 kg < 4250 kg

Va incadrati la lit, f) pct. 3., puteti conduce ansamblul numai cu categoria B.
q.e.d;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul cod rutier sandidu sandidu conform N.C.R \\"\\"\\"\\"Categoria B: 3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat cu propunere de dosar penal kid77xxl kid77xxl In timp ce conduceam auto proprietate personala 1687masa initiala/2160 kg masa totala autorizata tractand o rulota de 1160 kg masa initiala/1500 kg masa total ... (vezi toată discuția)
Legislatie rutiera Vladu12 Vladu12 Buna ziua, Posed un permis de conducere pentru categoria B,am un autovehicul din categoria B(1300kg) si as vrea sa stiu daca as putea atasa o remorca a carei ... (vezi toată discuția)