Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Student dator la ANAF pentru sanatate in 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Student dator la ANAF pentru sanatate in 2012

Buna ziua! Am primit de la ANAF o instiintare ca sunt datoare 468 de lei pentru neplata contributiei de asigurari sociale de sanatate din anul 2012. mentionez ca din 2010 pana in 2014 am fost studenta si nu am realizat alte venituri! tocmai am citit intr un ziar ca a fost o neintelegere,si ca 28.500 de oameni din judetul Prahova au primit acest plic cu suma de 468 lei de restituit! ce pot face in acest caz?? mi se pare aberant sa mergem toti acesti oameni sa facem o contestatie cand e foarte clar ca ANAF ul a gresit! multumesc anticipat!
Acel articol nu se aplica retroactiv ci de la 01-01-2016 nebeneficiind de nici o derogare.
Nu se aplica pentru 2012.
Se poate merge pe faptul cu pana la 30-06 2012 ar fi trebuit sa se aplice legea sanatatii care prin art213al1 lit a prevede scutire studentilor pentru acest tip de venit.
Doar din 01-07- 2012 a intrat in vigoare art 296^27 Cod Fiscal care nu mai prevede nici o scutire pentru studenti ,elevi etc.
Deci in md normal decizia trebuia sa vina numai pt jumatate de an adica 234 lei.
ART. 297 Data intrării în vigoare a Codului fiscal
Prezentul cod intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2004, cu excepţia cazului în care în prezentul cod se prevede altfel.

Vad ca la cap 3 scrie clar ca se aplica din 1.7.2012 dar la cap 1^1 nimic.
Capitolul 1 exista deja la data la care a fost elaborata OUG 125/2011 care a introdus capitolul
II si III.
109. Dupa articolul 296 ^20 se introduc doua noi capitole, capitolele II si III, cu urmatorul cuprins: