Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua !

Soacra mea este nascuta in 1957 , lucreaza de 38 de anii la aceeasi insitutie + 5 ani de grupa II . La cati ani poate iesii la pensie ?? Si daca i se v-or adauga penalizari . Multumesc !
Spuneti si luna nasterii soacrei dvs.
Cat este stagiul total de cotizare ?
38 de ani ?sau 43(38+5) ?
data nasterii 4 ianuarie 1957 . 38 de ani in total
dar va rog sa imi spune-ti in amvele situatii : 38 ani in total si 38 ani + 5 ani gr II . Multumesc :*
Daca ar avea 43 de ani de stagiu inseamna ca ca s-a angajat la 15 ani.
58-43=15
5 ani de grupa II-a in procent de 100%-aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an si 3 luni.
Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 8 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat.
38 de ani de stagiu + 1 an si 3 luni,perioada suplimentara = 39 de ani si 3 luni.
Ar indeplini conditia de varsta si stagiu pentru pensie anticipata(fara penalizare).