avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua !


Soacra mea este nascuta in 1957 , lucreaza de 38 de anii la aceeasi insitutie + 5 ani de grupa II . La cati ani poate iesii la pensie ?? Si daca i se v-or adauga penalizari . Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:38, 6 Mai 2015
Spuneti si luna nasterii soacrei dvs.
Cat este stagiul total de cotizare ?
38 de ani ?sau 43(38+5) ?
data nasterii 4 ianuarie 1957 . 38 de ani in total
dar va rog sa imi spune-ti in amvele situatii : 38 ani in total si 38 ani + 5 ani gr II . Multumesc :*
Daca ar avea 43 de ani de stagiu inseamna ca ca s-a angajat la 15 ani.
58-43=15
5 ani de grupa II-a in procent de 100%-aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an si 3 luni.
Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 8 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat.
38 de ani de stagiu + 1 an si 3 luni,perioada suplimentara = 39 de ani si 3 luni.
Ar indeplini conditia de varsta si stagiu pentru pensie anticipata(fara penalizare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre varsta si data pensionararii nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)
Calculul datei de pensionare pentru o persoana de 57 de ani romica21 romica21 Un barbat de 57ani cu 39 ani de munca din care 21 de ani de muna in grupa a II a.As dori sa stiu cu legea noua intrata in vigoare in anul 2014 daca poate esi ... (vezi toată discuția)
Reducere vârsta de pensionare Radu Aura Radu Aura Rog lămuriri in următoarea speta: bărbat, data nasterii - martie 1957, stagiu de cotizare 37 ani si 9 luni , din care 18 ani lucrați in grupa a-II-a ... (vezi toată discuția)