avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Incalcarea dispozitiilor legale de catre expert?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Incalcarea dispozitiilor legale de catre expert?

Sesizarea Biroului central pentru expertize tehnice, in temeiul art. 34 alin (1) OG 2/2000, cu privire la savarsirea abaterii disciplinare constand in efectuarea lucrarii cu nerespectarea dispoziţiilor legale;

Dar care sunt aceste dispozitii legale?
De exemplu, daca isi depaseste competenta, si da interpretare unor texte legale sau din contracte, in loc sa faca contabilitate... ce lege incalca?
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 16:08, 5 Mai 2015
gigipopa a scris:

Codurile fac parte din bibliografia obligatorie la examenul pentru obtinerea autorizatiei de expert.

Nu e prea riguros... ar insemna ca si eu sa fiu expert in literatura romana... pt ca am dat la bac!

Expertul contabil respecta in cadrul efectuarii unei expertize toate reglementarile legale din specialitatea contabilitate.

Va rog extraordinar de mult... cateva exemple de asemenea reglementari in domeniul expertizei contabile!!
Trebuie sa scriu in obiectii ca expertul a incalcat cutare si cutare articol... altfel suna doar ca nu imi place mie cum a lucrat!
Solicitarile dvs., la obiect, pentru a face observatii concrete, la raportul de expertiza, se pot rezolva numai cu dosarul cauzei in fata si trebuie sa le abordati astfel:
1. Puteti accesa Bursa de servicii Avocatnet.ro dand clik pe butonul verde, din susul acestei pagini - Cere oferta servicii,
Veti primi oferte de pret si puteti alege pe cea mai convenabila dvs.
2. Puteti cere consultanta, contracost, unui expert judiciar contabil, aflat pe lista Biroului local pentru expertize tehnice judiciare de pe langa tribunalul din judetul dvs.
Multumesc pt precizari, dar am afirmat ca nu am nevoie de consultanta personalizata.
Dimpotriva, chestiunea in cauza e MULT PREA SIMPLA !!
Nici expertiza nu ridica vreo dificultate. De altfel, se oferise chiar intimata sa o faca :)
O facea si un copil de scoala primara!!
Trebuie doar adunate vreo 100 de numere!
Si de facut o inmultire, apoi o scadere :)
Tocmai d-asta imi vine sa ma urc pe pereti: ca s-a apucat expertul sa isi dea cu parerea despre contract, cand trebuia doar sa faca calcule!!!
Nu inteleg atunci, de ce ati mai deschis discutia, daca totul este atat de simplu si nu aveti nevoie de sfaturi.
Din precizarile facute de dvs.in cadrul discutiei, personal nu am identificat incalcari ale dispozitiilor legale de catre expert (dupa cum sustineti dvs.).
Consider ca discutia a ajuns la un punct mort, motiv pentru care o voi inchide.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta expert judiciar Marius2211 Marius2211 Sunt reclamant într-un proces civil in urma unei inundații, unde a fost desemnat un expert pentru a soluționa doua obiective - primul fiind stabilirea ... (vezi toată discuția)
Expertiza si evaluare ContSters315143 ContSters315143 Am nevoie de un expert -parte care sa fie si expert tehnic judiciar in specialitatea constructii (expertiza casa)si evaluator ANEVAR.(evaluare apartament ... (vezi toată discuția)
Criteriile de intocmire a raportului de expertiza tehnica judiciara? ttira ttira Buna ziua, as dori sa stiu care sunt criteriile dupa care un expert parte intr-un litigiu intocmeste raportul de expertiza, adica ce anume ia in considerare, ... (vezi toată discuția)