Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Audierea martorilor in faza de urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Audierea martorilor in faza de urmarire penala

As dori sa stiu daca audierea martorilor in faza de urmarire penala este obligatorie a se face in prezenta inculpatului sau a reprezentantului acestuia, atita timp cit ei sint angajati ai inculpatului si pot avea repercursiuni prin spunerea adevarului.Multumesc.
In faza de urmarire penala audierea martorilor nu se face in prezenta inculpatului sau a reprezentantului acestuia. Este faza procesului penal cand se aduna dovezi si nu este faza contradictorie.
Martori trebuie sa spuna adevarul.....pt ca marturia mincinoasa se pedepseste.
Anterior Legii 356/2006, prin care s- a modificat CPP, a existat o reglementare la art. 172-"drepturile aparatorului" , conform careia , in cursul urmaririi penale, aparatorul invinuitului sau inculpatului avea dreptul de a asista la efectuarea oricarui act de urmarire penala, deci si la ascultarea martorilor.
Aceasta reglementare a fost abrogata prin actul normativ mentionat.
Urmarirea penala are caracter nepublic , asa incat , audierea martorilor nu se face in prezenta invinuitului /inculpatului tocmai pentru e exista o mai buna efectuare a actului justitiar si o administrare mai eficienta a mijloacelor de proba.
Se poate considera ca prezenta invinuitului/ inculpatului poate exercita o presiune inhibitiva asupra depozitiilor martorilor , iar acestea ar putea sa nu corespunda realitatii.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc. Este vorba despre martori intervievati in anul 2005, cind inca nu era abrogat art. 172 C.P.P.
Deci audierea in 2005 a martorilor, in prezenta aparatorului inv/inc. s-a facut conform legii.
Mihail Cazacioc, Consilier juridic