avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caut avocat pt iesire din indiviziune si incalcare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caut avocat pt iesire din indiviziune si incalcare drept de propietate

Problema mea este ca am o casa + teren in indiviziune cu unchiul meu, de care in prezent se foloseste una din fiicele lui, adica una din verisoarele mele care este casatorita si cu 2 copii. Initial am incercat sa facem actele la notar, dar pt ca primaria nu ne-a dat certif de urbanism deoarece citez "cererea nu se aproba deoarece prin dezmembrare ambele parcele au mai putin de 150 m.p" trebuie sa mergem in instanta. Problema este ca verisoara cu familia ei se foloseste de toata casa si mie imi interzice chiar si simplul acces si nu sunt sigura daca asta se numeste incalcarea dreptului de propietate si daca o pot da in judecata sa imi plateasca daune morale...? Am dobandit acest drept dupa decesul tatalui meu, cand unchiul meu a facut succesiunea si i s-au eliberat 2 certificate de mostenitor - unu pe numele lui si unu pe numele meu - ambele sunt la el si refuza sa mi-l dea pe al meu - CE SA FAC IN CAZUL ASTA? Cum pot dovedi ca poseda niste acte care sunt pe numele meu si nu vrea sa mi le dea si mai ales cum pot dovedi ca imi incalca si foloseste partea mea din propietate fara acordul meu (cineva care teoretic nu are nici un drept acolo adica verisoara cu familia ei)? Va rog frumos caut avocat pt a iesi din indiviziune si pt a da pe unchiul meu sau pe verisoara mea (ca ea sta acolo ilegal - propietatea fiind in indiviziune si ea neavand acordul tuturor propietarilor adica al meu) in judecata pt incalcarea dreptului la propietate...Spuneti-mi si mie un onorariu MAXIM cerut de avocat in asemenea caz sa stiu sa ma pregatesc....Va multumesc anticipat...astept raspuns cu nerabdare!
Dati-l in judecata, dvs. depuneti doar copii dupa actele pe care le aveti: certificat de deces si actele dvs., certificat nastere, casatorie, eventual si buletin.
Solicitati instantei obligarea unchiului sa depuna ambele certificate de mostenitor - am totusi o i intrebare:dvs. ati mandata unciul sa va reprezinte la notar si de aceea nu aveti actul?

In orice caz, nimeni nu va poate obliga sa ramineti in indiviziune, dar trebuie sa va decideti ce anume doriti: partajarea in natura, daca este posibila atat impartirea casei, prin natura ei precum si convietuirea cu cei care deja poseda imobilul sau preferati compensarea in bani.
Costuri: aprox.1000-1500 lei expertiza si cu avocatul trebuie sa discutati direct.
Expertiza - ce inseamna asta? Avem deja o schita de dezmembrare facuta de cadastrist, deci suntem de acord sa impartim , problema e ca primaria nu ne-a dat certificat de urbanism din motivul pe care l-am spus mai sus si trebuie sa continuam dezmembrarea in instanta, iar mie imi sunt incalcate toate drepturile pana la incheierea actelor, si vreau ca cei care stau acolo (verisoara si familia ei) si se folosesc de spatiul care imi apartine fara acordul meu sa mi-o plateasca intr-un fel sau altul - nu stiu daca trebuie sa deschid 2 procese separate - unu de iesire din indiviziune si altul pt incalcarea dreptului la propietate sau e de ajuns 1 singur proces, apropo imobilul e in Bucuresti, deci caut avocat din Bucuresti, specializat pe drept civil - iar pe unchiul meu nu l-am mandatat eu, ca eu eram minora, chiar nu stiu cine l-a mandatat...si nu imi da certificatul meu de mostenitor pe motiv ca el a platit toata succesiunea - ce sa fac in cazul asta? Din moment ce avem schita de dezmembrare se va mai face expertiza?
Eu cred ca ar trebui sa consultati un avocat mai inainte de a-l angaja.
Daca deschideti proces va aduce partea adversa certificatul de mostenitor.
L-ati vazut sau doar ati auzit de existenta acestuia?
Daca nu figurati in acest certificat de mostenitor?
De aici deja pot aparea alte discutii de natura juridica.

Pana la expertiza mai inainte trebuie vazut daca sunteti mostenitor in acte...

avocat Claudiu Lascoschi
pt a face rost de duplicatul certificatului de mostenitor puteti sa va adresati la notarul la care s-a dezbatut succesiunea.
daca nu reusiti, solicitati instantei sa-i puna in vedere unchiului dvs sa aduca aceste acte .

costurile implicate de acest proces sunt : expertiza - 1000-1500 ron, taxa de timbru, timbru judiciar, onorariu avocat ( acesta este confidential ) .
puteti deschide actiune de iesire din indiviziune .
ulterior , puteti solicita si evacuarea din imobil a verisoarei si familiei sale , daca aceasta nu pleaca de bunavoie.
inainte de a promova un proces puteti solicita o opinie legala unui avocat, care va studia efectiv actele. Sa nu va asteptati sa beneficiati de un sfat pertinent fara ca avocatul sa vada actele.
Cu respect av. Marza Laurentiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor, sunt disperata! Anomiskaracuda Anomiskaracuda Cum se poate imparti un teren de 260 metri patrati plus casa in doua? Cadastristul ne-a facut schita de dezmembrare , dar primaria nu ne-a dat certificatul de ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune blocata la notariat de neobtinerea certificatului de urbanism - urmeaza sa se faca in instanta pe cale teoretic amiabila. 1SimoneAngel 1SimoneAngel Caz: Suntem 3 mostenitori pe un imobil + teren in indiviziune dupa cum urmeaza: eu 25 %, sora mea 25 % si unchiul nostru 50 %. Cadastrul si intabularea sunt ... (vezi toată discuția)
Parcela 130 mp - iesire din indiviziune Eumia Eumia Parcela 130 mp - iesire din indiviziune Se poate iesi din indiviziune cu o parcela de 130 mp din 260 mp si jumatate dintr-o cladire insiruita, jumatate care ... (vezi toată discuția)