Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si casa de marcat

Am un PFA (infiintat pentru masura 141) cod CAEN 0150 Activitati in ferme mixte(cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor),din productia proprie pe care o obtin de la cele 7 vaci pe care le detin in gospodarie,vand la piata ,o data pe saptamana ,prduse obtinute din lapte:lapte,telemea,cas,smantana,branza dulce.
Cine poate sa-mi raspunda?
- trebue sa am casa de marcat,
- cand eu nu am timp ,poate vinde mama in locul meu.
Mentionez ca din punct de vedere ANSVSA sunt in regula.:P

nu trebuie casa de marcat trebuie certificat d eproducator si un registru nou aparut acum.
da poate sa vanda si altcineva....
Am fost la primarie si mi-au spus ca dupa noua lege a pitelor certificat de producator sau atestat de producator si carnet de comercializare se elibereaza numai persoanelor fizice, P.F.A.-ul vanzand in piata conform codului CAEN ,la mine fiind 0150-Activitati in ferme mixte.
Am fost la primarie si mis-a spus ca dupa noua lege a pitelor ,atestat si carnet de comercializare se elibereaza numai persoanelor fizice nu si PFA. Eu fiind PFA unde ma incadrez,cum i-mi justific provenienta marfii.
george-neagu, moderator