Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot emite factura + chitanta unei persoane fizice?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot emite factura + chitanta unei persoane fizice?

Buna ziua,
Sunt PFA neplatitoare de TVA in sistem real, cod caen 0150 Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor).
As dori sa stiu daca pot sa emit factura + chitanta unei persoane fizice caruia vreau sa ii vand porumb si cartofi.
Mentionez ca nu am casa de marcat si nici nu sunt obligata sa am.
Va multumesc.
Daca considerati ca va incadrati la exceptii datorita pct.1
1. comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate;
parerea mea este ca va inselati.
Dar poate necunoscand exact activitatea dvs.gresesc.
Daca considerati totusi ca va incadrati la exceptii eliberati factura si chitanta.

simonaoprica a scris:

Daca considerati ca va incadrati la exceptii datorita pct.1
1. comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate;
parerea mea este ca va inselati.
Dar poate necunoscand exact activitatea dvs.gresesc.
Daca considerati totusi ca va incadrati la exceptii eliberati factura si chitanta.

Produsele agricole obtinute ( legume, fructe, cereale) le vand si in piete (ocazional, cand este perioada de recoltare, deci nu in fiecare zi) cu certificat de producator dar si la persoane juridice prin pfa cu factura + chitanta.
Vreau sa vand si persoanelor fizice prin pfa, sunt persoane care imi cer factura pe produse, si nu stiu daca pot elibera facturi persoanelor fizice si chitanta.
Pornind de la postarea dvs
cod caen 0150 Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor) am considerat ca nu va incadrati la exceptii.
In cazul in care desfasurati activitatea care va da dreptul sa nu aveti casa de marcat eliberati fact+chit.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
simonaoprica a scris:

Pornind de la postarea dvs
cod caen 0150 Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor) am considerat ca nu va incadrati la exceptii.
In cazul in care desfasurati activitatea care va da dreptul sa nu aveti casa de marcat eliberati fact+chit.

Va multumesc pt. raspuns!