Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA ;ce impozit voi plati? Vand la piata agroalimentara
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA ;ce impozit voi plati? Vand la piata agroalimentara

Am avut PFA cod CAEN 0150,am in gospodarie pasari si animale,7 vaci cu lapte.Pentru a putea vinde pe piata laptele si perdusele obtinute din lapte:telemea,cas,branza dulce,smantana,DSVSA mi-a cerut doua coduri CAEN:0141,1051.Cei de la piata mi-au cerut cod CAEN 4781 pentru comercializarea produselor.Vand cu amanuntul in piata agroalimentara numai produse din lapte ,de la vacile mele, obtinute in gospodarie.
Cine ma poate lamuri ce trebue sa platesc la fisc si daca la piata trebue sa am casa de marcat,ce contabilitate sa tin.
Va redau din normele de aplicare a art 103 si urmatoarele din codul fiscal (pe care va rog sa le cautati pe net si sa le cititi in intregime):
Sunt considerate în stare naturală produsele agricole vegetale obţinute după recoltare, precum şi produsele de origine animală: lapte, lână, ouă, piei crude, carne în viu şi carcasă, miere şi alte produse apicole definite potrivit legislaţiei în materie, precum şi altele asemenea.
Preparatele din lapte şi din carne sunt asimilate produselor de origine animală obţinute în stare naturală.
Norma de venit stabilită în condiţiile prevăzute la art. 106 din Codul fiscal include şi venitul realizat din înstrăinarea produselor vegetale, a animalelor şi a produselor de origine animală, în stare naturală.

Deci veti fi impozitat pe norma de venit, norma stabilita anual de catre cei de la finante si directia agricola la nivelul fiecarui judet. Veti depune declaratia 221 pana la 25 mai 2016 si apoi primiti acasa decizia de impunere cu termenele in care trebuie sa platiti cele 2 rate anuale pentru impozitul pe venit si contributia la sanatate.
Nu va trebuie casa de marcat.