Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si vanzarea produselor agricole productie proprie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si vanzarea produselor agricole productie proprie

Am un PFA cod CAEN 0150-Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor) infiintat pentru accesarea masurii 141(fonduri europene).V-as ruga sa-mi spuneti ce trebue sa fac pentru a putea vinde pe piata produse lactate:lapte,branza dulce,telemea,cas,smantana de la vacile din gospodaria proprie produse si prelucrate de mine.Ce evidente contabile sau de alta natura trebue sa tin.Mentionez sunt deja pe piata ,am la zi carnetul de sanatate al meu si al vacilor din exploatatie,aprobare de la ANSVSA.
Pentru PFA primaria nu elibereaza atestat de producator,pentru a-mi putea justifica provenienta produselor.

Daca ma controleaza ANAF-ul,politia sau mai stiu eu cine are drept de control in piata,nu stiu documente o sa-mi ceara.
Astept raspuns.Multumesc anticipat!
Trebuie sa aveti aviz de insotire a marfii pentru marfa cu care mergeti in ziua respectiva in piata organizata.
Multumesc pentru raspuns!