Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil lasat in grija bunicilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil lasat in grija bunicilor

prin hotarare judecatoreasca autoritatea parinteasca asupra unui minor este exercitata in comun de catre parinti, domiciliul minorului este la mama. Mama pleaca in Italia si lasa copilul cu bunicii. Tatal poate cere copilul la domiciliul lui cat mai urgent? Cum?
Tatal poate cere in instanta si are sanse sa obtina copilul daca se adreseaza justitiei pentru a obtine o hotarare judecatoreasca.
Prin actiune de ordonanta presedintiala.
Atat ordonanta presedintiala de stabilire provizorie a domiciliului la tata, cat si actiune pe dreptul comun.

Mama a delegat exercitarea autoritatii catre bunici ?
Nu,nu cred ca i-a delegat pe bunici. Tatal n-are cunostinta de asa ceva. Dar se poate delega cineva sa aiba grija de copil fara sa fie tatal intrebat?
Eu nu cred ca se poate delega aceasta autoritate parinteasca... adica am o raspundere, ia-o tu putin, ca-s ocupata. Oi fi parinte, dar imi iau concediu vreo cativa ani... :D

Tatal sa faca ctiune in instanta, copiii se cresc de catre parintii lor in primul rand, nu de bunici si alti vecini.