Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere datorie

Buna ziua!Domnilor si doamelor, am o mare rugaminte la dumneavoasta,va rog sa imi dati un mic raspuns.
Am credit ipotecar din 2007 impreuna cu sotia si mama mea codebitor(mama este pensionara),in momentul de fata nu mai putem plati rata.As vrea ca impreuna cu sotia si copilul sa emigram in strainatate.Ce se poate intampla daca nu mai putem sa platim ratele?La ce se expune mama mea?Daca nu mai platesc se poate ca la un moment dat datoria mea sa se prescrie?

Multumesc mult!Succes in tot ceea ce faceti!
FFLORIN1976, utilizator
Bancile nu dau credite pentu a astepta apoi prescrierea lor.
Banca in cauza va proceda la recuperarea debitelor existente pe toate caile legal posibile, inclusiv executarea silita a debitorului asupra bunurilor mobile si imobile ce le are in proprietate (mai ales asupra bunului pus in gaj - ipotecat cf. contractului de imprumut).
datoria se prescrie dupa un termen de 3 ani de la data ultimei plati efectuate.
Mama ca si codebitor nu a garantat cu nici un bun imobil,cat despre imobilul asupra caruia este instituita ipoteca nu au decat sa se spele cu el pe cap pentru ca evaluatorul l-a evaluat la o suma care acoperea imprumutul,asa ca suntem chit
FFLORIN1976, utilizator
Nu va faceti socoteala bine. Pe langa faptul ca vor lua casa, si dvs veti ramane dator, dar si mama. Poate ca pe dvs nu va prind, insa pe mama, da. Poate femeia are venituri si bunuri in tara, asa ca.. ghinion.
gi-jane2, moderator