avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cod CAEN pentru venituri AdMob in aplicatii mobile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cod CAEN pentru venituri AdMob in aplicatii mobile

Va salut, acesta fiind primul meu post. Felicit toti userii acestui site, deoarece de aici am gasit raspunsuri la multe intrebari de-a lungul timpului.

Iate si problema mea: am un PFA in regim real, neplatitor de TVA, la care am urmatoarele coduri CAEN:

In afara sediunui:
-6202: Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
-6203: Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul

La sediu:
-4652: Comert cu ridicata de componente si echipamente electronice si de telecomunicatii
-4741: Comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice si software-lui in magazine specializate
-6201: Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client) CAEN PRINCIPAL
- 6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
- 5821: Activitati de editare a jocurilor de calculator
- 5829: Activitati de editare a altor produse software

Problema e cu reclamele afisate prin intermediul serviciului AdMob care e defapt AdSense pentru platforma mobila. In cadrul aplicatiilor mele pentru telefoane mobile, folosind uneltele oferite de Google eu afisez niste reclame (fie pe tot ecranul fie bannere). E drept, nu eu sunt cel care le creaza insa eu sunt cel care pune la dispozitie spatiul unde sa afiseze Google aceste reclame. Stiu ca 5829 e Software publishing care imi permite sa public aplicatiile in Google Play dar nu cred ca are nici o legatura cu partea de reclame.

Privind toate aceste lucruri, eu cred ca ar trebui sa am in vedere si urmatoarele:
Grupa 731 in care am:
-7311 Activitati ale agentiilor de publicitate
-7312 Servicii de reprezentare media

Desi 7311 nu cred ca am nevoie de el, ar fi bun de adaugat sa fie pe viitor, insa 7312 cred ca e exact ce am nevoie pentru a fi in regula cu partea de reclame:


7312 Servicii de reprezentare media Aceasta clasa include: -servicii de reprezentare media, adica vanzarea sau revanzarea timpului si spatiului pentru diverse mijloace media care solicita publicitate Aceasta clasa exclude: -vanzarea timpului sau spatiului de publicitate direct de catre proprietarii timpului sau spatiului (editori), vezi clasa de activitate corespunzatoare -activitati de relatii publice, vezi 7021


Deci, ce parere aveti, trebuie sa am aceste 2 coduri sa fiu in regula? Nu prea inteleg eu care e legatura intre o aplicatie si o agentie de publicitate... dar am zis sa va intreb si pe voi poate ma lamuriti mai bine.
De asemenea, aceste 2 coduri, necesita ceva studii in domeniu?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: alinescoo , utilizator 23:03, 16 Mai 2015
Pe masura ce ma gandesc mai bine, cred ca as putea categorisi veniturile ca venind din Software Publishing 5829.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen necesar pentru vanzarea aplicatiilor software pe google play / app store 1Cosmin 1Cosmin Buna ziua, Voi incepe sa vand aplicatii software pe Google Play si App Store si nu stiu daca codurile mele CAEN pe care le-am activat sunt bune pentru ceea ... (vezi toată discuția)
Aplicatie web de facturare drbarbu drbarbu In curand vom lansa o aplicatie de facturare bazata pe tehnologie web. Facilitatile acestei aplicatii vor fi vandute sub forma de abonamente diferentiate prin ... (vezi toată discuția)
Cod caen lavender lavender Buna ziua, Am un site de publicitate online (bannere, text, popup,, etc...) gen AdBrite / Google AdWords (piata de anunturi). Si ma intereseaza ce obiect de ... (vezi toată discuția)