Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Înfiinţare punct de lucru şantier
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Înfiinţare punct de lucru şantier

Buna ziua,

Conform art. 74 alin. 4 din C.Proc. Fisc. "Prin sediu secundar se înţelege şi un şantier de construcţii... numai dacă şantierul, proiectul sau activităţile durează mai mult de 6 luni".
Înţeleg că o societatea având ca obiect activitatea de construcţii care va construi o clădire la un terţ (durează mai mult de 6 luni) este necesar să îşi înfiinţeze la Registrul Comerţului un punct de lucru?
Ce document privind folosinţa spaţiului este necesar la Registru pentru înfiinţarea acestui punct de lucru?
Vă mulţumesc anticipat,
- Certificat inregistrare firma constructor
- Hotararea AGA (Asociat Unic) deschidere pct. lucru
- Acte identitate semnatari Hot.
- Dovada detinerii spatiului, respectiv: Proiectul de organizare de santier + acordul proprietaruluii de teren pt. utilizare temporara (comodat temporar) + Ordinul de incepere a lucrarilor + autorizatie construire constructii provizorii (daca este cazul).

Se obtine de la ORC un Certificat de mentiuni (sau constatator) relativ la deschiderea pct. lucru
Ulterior se declara pct. lucru la ANAF (max.30 zile) formular 060
legalmgm, utilizator
Va multumesc frumos!