avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate

din luna martie 2014 nu mai muncesc ce trebuie sa fac sau ce acte imi trebuiesc sa pot deveni asigurat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:43, 15 Mai 2015
1. - Conform Legii 95/2006, privind reforma in domeniul sanatatii, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.
- Daca are un contract individual de munca este asigurat prin efectul legii.
- Daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
- Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (975 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 54 lei pe luna.

2. Actele necesare sunt:
- cartea de identitate (copie si original);
- dovada de la ANAF ca nu are venituri.
Sau puteti deveni coasigurat al sotiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea de sanatate eugen02 eugen02 cum pot avea calitatea de asigurat in sistemul public de sanatate daca nu sunt angajat si nu am venituri ? se poate sa platesc personal aceasta asigurare? ... (vezi toată discuția)
Info cas ContSters339663 ContSters339663 Buna ziua. Vreau sa aflu daca in urma incheierii contractului de munca in luna septembrie a anului curent, mai beneficiez de asigurare de sanatate pana la ... (vezi toată discuția)
Asigurare persoana fara venit emine emine Buna ziua, In urma unor tulburari psihice sora mea a renuntat la servici. O prima problema ar fi asigurarea mediacala. Eu ca si sora sau parintii o putem ... (vezi toată discuția)