Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere in prezenta avocatului
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere in prezenta avocatului

Este posibil ca la o mediere sa se prezinte avocatul uneia dintre parti, ca reprezentant al acesteia?
~ Conținut șters la cerere ~
Da, daca este imputernicit prin procura. Nu, daca e vorba de divort.
Angela58 a scris:

Este posibil ca la o mediere de evitare divort, sotul sa nu se prezinte si sa se prezinte DOAR avocatul ca reprezentant al acestuia?

IuliaCristinaUta a scris:

Da, daca este imputernicit prin procura. Nu, daca e vorba de divort.

La avocat nu ii trebuie procura notariala.
Imputernicirea avocatiala are forta juridica necesara pentru reprezentare recunoscuta de lege.

Este bine de stiut.
Nu intru acum in disputa cu dl avocat, fiecare isi cunoaste obligatiile in profesia exercitata. In medierea referitoare la problemele de cuplu, asa cum inteleg eu "mediere de evitare divort", eu nu inteleg ce cauta avocatul in locul sotului: ce iti poate relata tie, mediator, de fata cu sotia, despre relatie, probleme, nemultumiri, frustrari, etc?! cand in mediere partile vorbesc despre situatie din propria perspectiva? Sotia isi sterge lacrimi cu batista, iar avocatul vorbeste despre.....ce? Angela58, o astfel de mediere este absurda, nu-si atinge scopul.
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator