Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Presedintele Romaniei,drept administrativ!
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Presedintele Romaniei,drept administrativ!

"Presedintele Romaniei are prerogative executive sau prerogative de administratie publica?Problema executivului bicefal din Romania!"Cam asa suna unul dintre subiectele pe care trebuie sa le pregatesc pentru examen,in carti nu am reusit sa gasesc multe informatii referitoare la acesta "problema".Va sunt recunoscator pentru orice raspuns care mi-ar putea fi de folos!
Constitutia Romaniei
CAPITOLUL II - Preşedintele României
ARTICOLUL 80 - Rolul Preşedintelui
(1) Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării.
(2) Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.

Deci Presedintele nu are nici rol executiv si nici administrativ.

Este un "arbitru" intre puterile din stat, fiind "deasupra lor": legislativa (Parlament), executiva (Guvern) si judecatoreasca (ICCJ).
Prefecturile tin de puterea executiva
Administratia locala, cu toate ca este aleas, este tot de natura executivului
Acum depinde si de temperamentul presedintelui!;)
Corect. De exemplu, iohannis nu se baga atunci cand oameni simpli fac puscarie nevinovati. Zice ca nu e de competenta lui. Bravo !

Iata un pasaj din programul prezidential al lui iohannis:
Președintele trebuie să fie garantul principiului potrivit căruia cetățeanul va sta mereu înaintea statului, iar instituțiile statului servesc și respectă cetățeanul. Este nevoie să răsturnăm paradigma care domină viață publică din România: nu cetățenii trebuie să lucreze în folosul statului, ca să îl întrețină, fiind doar numere într-o contabilitate și birocrație seacă, ci statul trebuie să fie la dispoziția lor.
Aceasta se traduce prin respectul cuvenit acordat fiecărui cetățean.
petricapetrisor a scris:

Corect. De exemplu, iohannis nu se baga atunci cand oameni simpli fac puscarie nevinovati. Zice ca nu e de competenta lui. Bravo !

Iata un pasaj din programul prezidential al lui iohannis:
... să răsturnăm paradigma...
Aceasta se traduce prin respectul cuvenit acordat fiecărui cetățean.

sunt facuti praf cetatenii 'simpli' de atata respect... bine ca au ce 'rasturna'. ('paradigme':rolleyes: )