avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Codul Muncii poate intemeia actiune impotriva statului?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Codul Muncii poate intemeia actiune impotriva statului?

In calitate de salariat cu contract de munca cu un angajator roman, pt prestare de munca in afara tarii. Vreau sa dau in judecata statul roman, deoarece neimplementand corespunzator directiva detasarii, mi s-a creat paguba. Pot sa fac asta prin dreptul muncii?
Sau mai trebuie sa invoc si alta legislatie??

Art 276 Codul Muncii, privind obligatia statului sa armonizeze permanent legislaţia muncii cu normele Uniunii Europene, potrivit obligaţiilor internaţionale asumate de România.
Art. 267 lit. a) si d) Codul Muncii - Pot fi părţi în conflictele de muncă: orice altă persoană titulară a unei obligaţii în temeiul altor legi, alte persoane juridice sau fizice care au această vocaţie în temeiul legilor speciale
Lege speciala = art. 3 alin (1) lit. c) Directiva 96/71/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 16 decembrie 1996, privind detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii, publicată în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene (JOCE) nr. L 018 din 21 ianuarie 1997.
coroborat cu art. 288, 289 Tratatul de functionare al Uniunii Europene
art. 148 alin 1-3 Constitutia Romaniei
art. 4 C.pr.civ. privind aplicarea prioritară a dreptului Uniunii Europene
Hotararile CEJ sunt obligatorii
hotărârea Francovich şi Bonifaci C-6/90 din data de 19 noiembrie 1991, stabilind ca statele sunt responsabile sa despagubeasca persoanele fizice prejudiciate de deficienta transpunere in legislatia nationala a unei directive europene.
The Court further held that the damages for such breaches should be available before national courts, and that to establish state liability on the basis of the failure to implement a directive, claimants must prove that the directive conferred specific rights on them, identifiable in its wording, and that there is a causal link between the state's failure to implement the directive and the loss suffered.
Art. 266 Codul Muncii, Jurisdicţia muncii are ca obiect soluţionarea conflictelor de muncă cu privire la executarea contractelor individuale de muncă, precum şi a cererilor privind raporturile juridice dintre partenerii sociali, stabilite potrivit prezentului cod.
Problema care se pune în acţiunea pentru violarea dreptului comunitar (al Uniunii Europene -n.n.) este direcţionată în responsabilitatea statului, nu a judecătorului, dreptul Uniunii impunând principiul în baza căruia statele membre au obligaţia să repare daunele cauzate particularilor prin violarea acestuia (C.J.C.E., C-6/90şi C-9/90, Francovich şi Bonifaci, 19 noiembrie 1991

Alte discuții în legătură

Refuz rezolvare claim in uk Tonyde Tonyde Buna ziua! Nu cred ca e categoria potrivita pt problema mea dar alta n-am gasit. Printr-o conjunctura am ajuns sa detin o bicicleta undeva in Tara Galilor ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii in engleza?! camiha camiha Ma poate ajuta cineva cu un model de contract de prestari servicii( pentru elaborarea unui plan de afaceri) in limba engleza? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Plata impozit pe venit Emalia Emalia Buna ziua, Cf cod fiscal, un SRL plateste 3 % impozit pe venit. 1) intrebarea mea este daca un SRL cu CAEN principal 6622 (intermediere asigurari) ... (vezi toată discuția)