Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand se face repartizarea aleatorie, in raport de data ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand se face repartizarea aleatorie, in raport de data introducerii actiunii?

dosarele se repartizeaza aleator in Ecris in ziua inregistrarii cererii de chemare in judecata??

Insa pe situl Tribunalului, desi dosarul a fost inregistrat la data de 13.1.2015, repartizarea acestuia catre completul a fost afisata abia in luna martie.

Care este explicatia??
~ Conținut șters la cerere ~
YSL a scris:

Faptul că termenul și completul sunt afișate pe portal după expirarea acestor termene este normală.

Nu prea reiese din rationament:

Dosarele se repartizeaza aleatoriu in Ecris in ziua inregistrarii cererii de chemare in judecata.

Deci dosarele 'sunt in Ecris', care le repartizeaza din prima zi

doar că acesta va fi afișat odată cu introducerea termenului in Ecris.

Deci sunt sau nu in Ecris din prima zi... sau doar cand se afiseaza pe site??

Se poate afla completul desemnat după înregistrarea cererii, însă trebuie mers la arhivă și cerut dosarul.

Am fost la toate instantele si nimeni nu da dosarul in faza de regularizare!
ART. 93
(1) Actele de sesizare a instanţei, depuse personal sau prin reprezentant, sosite prin poştă, curier ori fax sau în orice alt mod prevăzut de lege, se depun la registratură, unde, în aceeaşi zi, după stabilirea obiectului cauzei, primesc, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege, număr din aplicaţia ECRIS şi dată certă.

(2) Stabilirea obiectului cauzei se face, de regulă, de către un grefier cu studii superioare, sub coordonarea unui judecător. După stabilirea numărului din aplicaţia ECRIS, dosarele se predau personalului responsabil cu efectuarea repartizării aleatorii, având ataşate dovezile privind modul în care au fost transmise.

Deci trebuie stabilit obiectul cauzei inainte sa se repartizeze... de catre un grefier cu studii superioare, sub coordonarea unui judecător.
Judecatorul asta de unde e, dintre complete??