Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cablu electric
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cablu electric

buna ziua,am si eu o intrebare: am cumparat o proprietate care avea iesire la 2 strazi ,adica eu am luat casa si a mai ramas un teren, cablul meu electric trece prin acel teren ,noul proprietar al terenului, m a sunat sa imi zica ca saptamana viitoare vin cei de la enel sa mi schimbe cablu...fara sa ma intrebe daca sunt de acord daca pot sa stau acasa, si eu si sotul muncim pana tarziu, am inteles ca poate sa il schimbede la acel stalp ,doar cum imi este mie favorabil,este adevarat?mentionez ca oricum va fii mutat trece prin alte proprietati.multumesc anticipat.
Modificarea de care amintiti se poate face doar in baza unui proiect intocmit de catre ENEL pentru care a primit probabil, toate autorizatiile necesare, inclusiv de la primarie.
Proiectul este facut in baza unei cereri facute de vecinul dvs. si modificarea se face tinand-se cont de toata zona, nu numai de cablul care alimenteaza proprietatea dvs.
Modificarea alimentarii cu curent electric se va face pana la tabloul care alimenteaza proprietatea dvs. Se va intrerupe curentul electric pentru o perioada de timp cand se va face racordarea.
Și în plus, aș adăuga faptul că proprietarul terenului pe care este amplasat firul electric , nu și-a pierdut dreptul de proprietate pentrucă v-a permis traversarea terenului lui .
Va multumesc pentru raspunsuri, problema cu acest vecin cred ca abia a inceput....a venit un domn la poarta fara sa se prezinte de unde este (am aflat ulterior ca nu era de la enel)am inteles ca era de la firma subcontractoare a Enelului,fara sa mi arate nici un document in ceea ce consta aceasta mutare a cablului electric...la care sunt sunata si de vecin si AMENINTATA . :))) asa se procedeaza in Romania.o zi buna, si multumesc inca odata!!!
Trebuia sa-i solicitati o legitimatie respectivului "domn" inainte de a purta o discutie cu acesta. Numai procedand astfel se poate schimba "procedura" actuala din Romania, de care amintiti.
Pe de altă parte, pentru ştiinţa d+voastră Enelul ca operator are obligaţia de a subcontracta lucrările pe care le solicită utilizatorii de energie. Se încheie un contract de execuţie între utilizator şi o firma subcontractoare.atestat[ de ANRE