Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Modificarea in parte a sentintei cu consecinta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Modificarea in parte a sentintei cu consecinta trimiterii cauzei la aceeasi instanta

In cazul in care in apel ncpc a admis apelul a modificat in parte sentinta si s-a dispus trimiterea spre rejudecare la instanta de fond ,dosarul fiind inaintat la acelasi complet acest complet este sau nu incompatibil?
De precizat este faptul ca instanta de fond a solutionat gresit cauza pe o exceptie a autoritatii de lucru judecat.
In ce priveste incompatibilitatea judecatorului, instanta suprema( Tribunalul Suprem,Curtea Suprema,Inalta Curte de Casatie si Justitie) au statuat in mod constant ca, judecatorul fondului nu este incompatibil daca, rejudeca cauza in fond, atata timp cat nu s-a pronuntat pe fondul cauzei ci numai,pe exceptii.