avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarare venituri videochat - Model independent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarare venituri videochat - Model independent

Buna ziua,

Desfasor activitatea de videochat de acasa de 2.5 ani si doresc sa intru in legalitate si sa completez declaratia 201 privind veniturile incasate . Intrebarea mea este : completez veniturile doar pe anul trecut sau voi fi verificata in amanuntit si va trebui sa trec si veniturile pe anii precedenti ?

Si inca o intrebare : am inteles ca nedeclararea veniturilor se prescriu in 3 ani ... asa este ?

Multumesc si astept un raspuns !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:28, 21 Mai 2015
5 ani este termenul de prescriptie la obligatiile catre stat.
Mergeti sa va informati la administratia financiara daca vreti sa aflati cum puteti proceda.
Nu cred ca au cum sa va incadreze pe asa ceva dar poate gasiti o posibilitate sa platiti impozitul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Opinie videochat mariana91 mariana91 Buna ziua!Am si eu o mare nedumerire.Sunt un model videochat si as dori sa-mi platesc toate taxele catre stat.Atata timp cat aceasta meserie nu este ... (vezi toată discuția)
Pfa, norma de venit, neinregistrat scopuri tva, declaratia 392b nedepusa Popu Popu Buna, sunt PFA norma de venit, neinregistrat in scopuri de TVA. Am inteles ca avand venituri peste 10.000 €, sub 119.000 RON in anii 2007,2008,2009 as fi ... (vezi toată discuția)
Model independent videochat - declarare venituri mihapop mihapop Buna ziua, as dori sa aflu de la Dvs. care este modalitatea de a declara veniturile obtinute ca model independent din videochat. Intentionez sa desfasor ... (vezi toată discuția)