Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarare venituri videochat - Model independent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarare venituri videochat - Model independent

Buna ziua,

Desfasor activitatea de videochat de acasa de 2.5 ani si doresc sa intru in legalitate si sa completez declaratia 201 privind veniturile incasate . Intrebarea mea este : completez veniturile doar pe anul trecut sau voi fi verificata in amanuntit si va trebui sa trec si veniturile pe anii precedenti ?

Si inca o intrebare : am inteles ca nedeclararea veniturilor se prescriu in 3 ani ... asa este ?

Multumesc si astept un raspuns !
5 ani este termenul de prescriptie la obligatiile catre stat.
Mergeti sa va informati la administratia financiara daca vreti sa aflati cum puteti proceda.
Nu cred ca au cum sa va incadreze pe asa ceva dar poate gasiti o posibilitate sa platiti impozitul.