avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare perioada de proba

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs.
Am inchis un cim printr-o notificare, salariatul fiind in perioada de proba. Documentul a fost trimis prin posta cu confirmare de primire, dar salariatul refuza sa semneze de primire, situatie in care posta a trimis inapoi scrisoarea. Considerati ca formalitatea de comunicare a fost indeplinita sau ar fi bine sa retrimit documentul prin executor judecatoresc ? Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:29, 21 Mai 2015
1. Parerea mea este ca este indeplinita formalitatea de comunicare.

2. Pastrati la dosarul personal al salariatului plicul cu scrisoarea trimita si cu consemnarea Postei de refuz de primire.

3. - In asemenea situatii eu am trimis si a doua oara o astfel de scrisoare pentru a avea mai multa siguranta.
- Ambele scrisori le-am pastrat la dosarul personal.
Si eu ma gandesc sa trimit si a doua oara. Am sa trimit printr-un executor jud de data asta.
Multumesc frumos. O seara buna.
Ce s-a scris pe plicul returnat de posta? Aveti vreo dovada ca a refuzat primirea ?
Ultima modificare: Joi, 21 Mai 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comunicarea deciziei de concediere donigao donigao Buna ziua, Am concediat un salariat si i-am trimis trimis decizia de concediere prin posta cu confirmare de primire. Probabil ca acesta banuieste ce este in ... (vezi toată discuția)
Procedura ordonantei de plata crisad crisad C.P.C. Art. 1.014. - \\"(1) Creditorul ii va comunica debitorului, prin intermediul executorului judecatoresc sau prin scrisoare recomandata, cu continut ... (vezi toată discuția)
Trimitere invitatie cercetare disciplinara luizaioana_luizaioana luizaioana_luizaioana Buna ziua. Am trimis unui angajat prin curier o notificare pentru cercetare disciplinara. Am solicitat confirmare de primire. Pe plic am mentionat ce ... (vezi toată discuția)