avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Bună ziua,
Sunt traducător PFA și obțin venituri numai din străinătate. Anul trecut, când am depus declarația cu venitul realizat în 2013, mi-au dat cei de la finanțe să completez D200. Anul acesta, am completat D201. Menționez ca atât în anul 2013, cât și în 2014 am obținut venituri numai din străinătate. Cred că şi anul trecut trebuia sa depun tot D201. Întrebarea mea este dacă se poate anula D200 şi înlocuirea ei cu D201. Mulţumesc
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 16:46, 29 Mai 2015
Daca aveti un pfa inregistrat in RO sunteti obligat sa depuneti 200
cititi instructiunile
Activitate desfasurata in romania = aveti o forma de organizare in RO si lucrati aici si banii va vin din alta tara - D 200
Act desfasurata in strainatate : aveti o forma de organizare in RO si lucrati ACOLO si banii va vin in romania sau nu... D 201 in acest caz se poate sa platiti impozit in alta tara si se face reglarea in RO

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 201 DianaGherea DianaGherea Buna ziua. Am un PFA CAEN 6201 (realizarea software la comanda). Am lucrat doar cu clienti din strainatate si tot ce am incasat, am incasat prin contul ... (vezi toată discuția)
Cim in ue ContSters305618 ContSters305618 Lucrez intr-un stat membru UE de cateva luni. Anul trecut am avut venituri si in Romania si in UE. In statul membru platesc toate taxele si functionez ca un ... (vezi toată discuția)
Formular 201 pentru consultant it cu pfa cu norma de venit? treznik treznik Sunt consultant IT si lucrez cu PFA cod CAEN 6202 (Activități de consultanță în tehnologia informației) cu norma de venit. Am sediul in Romania, dar ... (vezi toată discuția)