Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Bună ziua,
Sunt traducător PFA și obțin venituri numai din străinătate. Anul trecut, când am depus declarația cu venitul realizat în 2013, mi-au dat cei de la finanțe să completez D200. Anul acesta, am completat D201. Menționez ca atât în anul 2013, cât și în 2014 am obținut venituri numai din străinătate. Cred că şi anul trecut trebuia sa depun tot D201. Întrebarea mea este dacă se poate anula D200 şi înlocuirea ei cu D201. Mulţumesc
Daca aveti un pfa inregistrat in RO sunteti obligat sa depuneti 200
cititi instructiunile
Activitate desfasurata in romania = aveti o forma de organizare in RO si lucrati aici si banii va vin din alta tara - D 200
Act desfasurata in strainatate : aveti o forma de organizare in RO si lucrati ACOLO si banii va vin in romania sau nu... D 201 in acest caz se poate sa platiti impozit in alta tara si se face reglarea in RO