Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retineri salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retineri salariu

buna ziua, va rog sa ma lamuriti daca este corect :

-la salarul de de incadrarea au fost adaugate sporuri pe luna aprilie precum prima paste 350 lei si alte premii xxx lei din acestea au fost retinute 0.5/5,5/10,5 si impozit, apoi aceste sume au fost scazute din net ca retineri.

cand a fost intrebat contabilul cum se poate sa platesti contributiile si impozitul dupa aceste sume iar apoi din net sa ti fie retinute total ni s-a ca asa este legea.

Daca poate cineva sa ma lamureasca multumesc anticipat

E corect cum a procedat contabilul daca ati primit in mana sumele brute acordate ca sporuri sau prima, inainte de plata lichidarii pe luna respectiva.
De exemplu, daca inainte de Pasti vi s-au dat in mana cei 350 lei, ca avans din prima de Pasti, e absolut corect ca aceasta suma sa intre in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii si al impozitului, iar la calculul lunii aprilie suma de 350 lei (avansul) sa fie scazuta (trecuta la retineri) din salariul net.