Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Costuri intentare proces C.E.D.O.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Costuri intentare proces C.E.D.O.

Buna ziua,
Poate cineva sa estimeze costurile unui proces la C.E.D.O. de la intentare pana la finalizarea acestuia?
Procedura de recurs la CEDO este gratuita, astfel incat va trebui sa aveti in vedere doar cheltuielile legate de corespondenta, eventuale deplasari acolo pentru audieri si, poate, onorariul celui care va reprezinta.
Dosarul Dumneavoastră este examinat gratuit.
Nu trebuie să suportaţi decât propriile cheltuieli (avocat, cheltuieli de investigare, corespondenţa, ...).
După introducerea cererii, puteţi solicita o asistenţă judiciară. Această asistenţă nu se acordă în mod automat, nu se acordă imediat, dar numai la o etapă ulterioară a procesului.
A nu se uita chletuielile cu traducerile (engleza sau franceza), in cazul in care se ajunge la proces...
Iar onorariile avocatilor nu sunt deloc de neglijat... insa sunt extrem de greu de apreciat.
Traducerea actelor este obligatorie sau constituie doar un avantaj?
Chiar am o nelamurire cu privire la acest aspect.
Multumiri!
Plangerea adresata CEDO se poate scrie în una din limbile oficiale ale Curţii (engleza şi franceza), dar de asemenea şi în una din limbile oficiale ale Statelor care au ratificat Convenţia. Prin urmare, se poate trimite actele si in limba romana.