avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Costuri intentare proces C.E.D.O.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Costuri intentare proces C.E.D.O.

Buna ziua,
Poate cineva sa estimeze costurile unui proces la C.E.D.O. de la intentare pana la finalizarea acestuia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:33, 12 Aprilie 2011
Procedura de recurs la CEDO este gratuita, astfel incat va trebui sa aveti in vedere doar cheltuielile legate de corespondenta, eventuale deplasari acolo pentru audieri si, poate, onorariul celui care va reprezinta.
Dosarul Dumneavoastră este examinat gratuit.
Nu trebuie să suportaţi decât propriile cheltuieli (avocat, cheltuieli de investigare, corespondenţa, ...).
După introducerea cererii, puteţi solicita o asistenţă judiciară. Această asistenţă nu se acordă în mod automat, nu se acordă imediat, dar numai la o etapă ulterioară a procesului.
A nu se uita chletuielile cu traducerile (engleza sau franceza), in cazul in care se ajunge la proces...
Iar onorariile avocatilor nu sunt deloc de neglijat... insa sunt extrem de greu de apreciat.
Traducerea actelor este obligatorie sau constituie doar un avantaj?
Chiar am o nelamurire cu privire la acest aspect.
Multumiri!
Plangerea adresata CEDO se poate scrie în una din limbile oficiale ale Curţii (engleza şi franceza), dar de asemenea şi în una din limbile oficiale ale Statelor care au ratificat Convenţia. Prin urmare, se poate trimite actele si in limba romana.

Alte discuții în legătură

Cedo michy michy ca sa trimit un dosar la cedo trebuie redactat tot dosarul in engleza??? (vezi toată discuția)
Reprezentare juridica cedo ContSters159341 ContSters159341 As vrea sa stiu daca la CEDO exista posibilitatea reprezentarii juridice din partea Curtii, similar cu avocatul din ofiuciu de la noi , in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Consultatie mardarealina81 mardarealina81 vreau sa stiu care sint procedurile pt cedo am dat niste banii la cineva iar el mi-a dat drept garantie o fila cec fara acoperire dar nu am stiut am mers la ... (vezi toată discuția)