Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plata impozitului forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plata impozitului forfetar

Pentru un SRL cu asociat unic pentru care s-a depus cererea de suspendare a activitatii la data de 05.05.2009 la ONRC, si s-a obtinut regim derogatoriu de la FINANTE pe perioada 29.04.2009- 28.04.2012 conf. hotararii asociatului unic . Se plateste impozitul unic de 183,3 lei pentru luna mai 2009 ?
Dupa ce am participat la niste cursuri cu cei din min de finante rezulta ca impozitul forfetar este obligatoriu de plata indiferent daca ai impozit pe profit platit in plus.
Declaratia noua 100 cuprinde pozitie separata de impozit forfetar care conform ord 34 este obligatoriu de plata.
In cazul in care impozitul calculat este mai mare decat impozitul minim se poate face compensarea intregii sume cu impozitul platit in plus in 2008.
Sa zicem ca am 1.150 ron de recuperat din 2008, impozit trim II este zero sunt obligata sa platesc impozitul forfetar ? Eu ziceam ca pot recupera impozitul platit in plus pana la nivelul impozitului forfetar .......in cazul acesta cand mai recuperez impozitul platit in plus ? #-o
Sunteti obligata sa il declarati, dupa care faceti o cerere de compensare a impoz. minim cu impoz. platit in plus in 2008. De regula se face de la sine, dar mai stii?
Impozitul platit in plus se poate recupera si facand cerere de restituire, caz in care ar trebui sa vina in control organele fiscale. Din lipsa de personal nu prea vin, mai ales daca e suma mica.
O societate comerciala înregistreaza la sfarsitul anului 2008 pierdere fiscala În suma de 700 lei. În cursul anului 2009 societatea înregistreaza în trimestrul I pierdere fiscala, iar în trimestrul al ll-lea înregistreaza un profit impozabil În suma de 13.200 lei.
Impozit pe profit aferent trimestrului al ll-lea = (13.200-700) x 16% = 2.000 lei
Pentru încadrarea în prevederile art. 18 alin. (2) contribuabilul ia în calcul veniturile totale înregistrate la 31 decembrie 2008, determinand un impozit minim în valoare de 2.200 lei, corespunzator transei de venituri totale anuale în suma de 35.000 lei. Pentru perioada 1 mai 2009—30 iunie 2009 din trimestrul al ll-lea impozitul minim se calculeaza în mod corespunzator prin împartirea impozitului minim anual la 12 luni si înmultit cu 2 (lunile mai si iunie), astfel: (2.200/12) x 2 = 367 lei.
Avand în vedere ca impozitul pe profit datorat pentru trimestrul al ll-lea este în suma de 2.000 lei, iar impozitul minim calculat pentru aceeasi perioada este de 367 lei, contribuabilul are obligatia de plata a impozitului pe profit în suma de 2.000 lei.
O societate a înregistrat în 2008 pierdere fiscală, dar are de recuperat un impozit pe profit în sumă de 50.000 de lei. În anul 2009, în trimestrele I şi II, de asemenea, a înregistrat pierdere fiscală. Conform OG 34/2009, voi înregistra impozitul forfetar conform grilei de impozitare aferentă veniturilor realizate pe anul 2008. Dacă am impozit pe profit de recuperat din anul anterior, voi mai plăti impozit forfetar?

Sumele de recuperat de la bugetul de stat nu influenţează în niciun fel plata impozitului minim. Astfel, dacă un contribuabil a înregistrat pierdere fiscală în anul 2008 şi în primele două trimestre ale lui 2009, acesta va avea obligaţia de a înregistra şi plăţi aferente impozitului minim pentru lunile mai şi iunie ale anului 2009 (2.200/12 x 2 = 367 lei), indiferent dacă are sau nu de recuperat sume de la bugetul de stat din anii anteriori. Desigur, cei 367 de lei pot fi compensaţi din cei 50.000 de lei de recuperat, în conformitate cu articolul 116 din Codul de Procedură Fiscală, conform căruia compensarea se face de organul fiscal competent, la cererea debitorului sau înainte de restituirea ori rambursarea sumelor cuvenite acestuia, după caz. În concluzie, este recomandat să se înregistreze o cerere de compensare la organul fiscal competent
Dragoş Doroş/MFP
>director Direcţia Taxe Directe