Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda primita din strainatate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda primita din strainatate

Buna ziua. Ma intereseaza si pe urmatoarea situatie: o intreprindere individuala a avut un autoturism pe care l-a vandut si l-a radiat de pe numele sau de la fisc. Ultimul cumparator, se pare ca masina a mai fost vanduta o data, nu si-a trecut la politie masina pe numele lui pe talon figurand tot intrepr.indiv., care intre timp s-a si inchis. Acest cumparator a iesit cu masina din tara, desi nu avea procura notariala de la intrepr.indiv. care figura pe talon in calitate de proprietar. Acum pe numele intrepr.indiv. a venit o hartie din Austria in limba germana, fara confirmare de primire, pur si simplu pusa in cutia postala, probabil o amenda. Ce se poate face in acest caz? Daca nu se plateste acea amenda se va trece la executare silita si cum?
Autoritatea emitenta a PV contraventie daca constata neplata amenzi va declina responsabilitatea recuperarii in sarcina unui executor judecatoresc/recuperator,care urmeaza sa desfasoare acte si actiuni pentru executarea silita a debitorului
La momentul instrainarii bunului mobil ati completat rubrica speciala de pe talon ,"instrainat la data ...catre..."?
Nu mai stiu daca a fost completata acea rubrica, masina are aproape 3 ani de cand a fost vanduta si a fost si radiata de la fisc, n-am mai platit noi impozit pe ea. Eu am intrebat de procedura de executare pentru ca autoritatea emitenta a pv, care nu arata ca pv de la noi, pare mai mult o instiintare de plata si e in lb.germana, este din Austria.
Din ceea ce am inteles noi din acea hartie din lb.germana se pare ca a depasit viteza si a fost inregistrat pe o camera fixa, el nu a fost oprit in trafic pentru a i se verifica actele, pentru ca atunci el ar fi fost cel amendat pentru depasirea vitezei, astfel incat amenda a fost trimisa celui care figura pe talon ca proprietar.