Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Politia Locala si contraventiile la codul rutier
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Politia Locala si contraventiile la codul rutier

In baza carei legi Politia locala pot opri in trafic autovehicule si sa aplice amenzi pentru centura si defectiuni la lumini
... e foarte simplu. Orice amendă dată în baza unui hcl care nu are acoperire legală în ceea ce privește atribuțiile poate fi contestată cu succes la instanța de judecată, tocmai pe acest aspect. Instanța va constata că prin respectivul hcl fie se încearcă ocolirea Deciziei 11/2017 a ICCJ (cea care a dat dreptul doar polițiștilor rutieri de a solicita proprietarului datele persoanei căreia i-a fost încredințat autovehiculul spre a fi condus pe drumurile publice, în vederea aplicării sancțiunii pentru oprire/staționare neregulamentară), ori a altor prevederi legale și, dacă este cazul, va anula procesul verbal de contravenție. Asta chiar în condițiile în care acel hcl nu este anulat...
@kyandra In urbea mea aia de la locala aplica o metoda parsiva: pt. orice fleac iti dreg un pv si te amendeaza cu 200 de lei. Daca achiti in x zile, platesti doar 100 de lei. Am amici avocati, dar niciunul nu a vrut sa ma reprezinte, mai gluma, mai in serios, toti s-au oferit sa-mi dea banii de amenda. Am platit de doua ori, as fi castigat lejer, o data am fost amendat desi autoturismul se afla pe o proprietate privata, dar am preferat sa dau banii si sa scap de ,,n" drumuri. Si asa, pic cu pic, se aduna banii! E ca la cersetor, un leu, doi si seara are cateva sute.
oricum comunitarii astia nu prea isi permit sa dea pe hcl amenzi pt centura ,rca etc ca isi dau foc la valiza aici e o mare cirdasie tac toti pt ca ideea este sa se incaseze bani la buget punct