avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Politia Locala si contraventiile la codul rutier
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Politia Locala si contraventiile la codul rutier

In baza carei legi Politia locala pot opri in trafic autovehicule si sa aplice amenzi pentru centura si defectiuni la lumini
Cel mai recent răspuns: metulica , utilizator 11:57, 31 Mai 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
... e foarte simplu. Orice amendă dată în baza unui hcl care nu are acoperire legală în ceea ce privește atribuțiile poate fi contestată cu succes la instanța de judecată, tocmai pe acest aspect. Instanța va constata că prin respectivul hcl fie se încearcă ocolirea Deciziei 11/2017 a ICCJ (cea care a dat dreptul doar polițiștilor rutieri de a solicita proprietarului datele persoanei căreia i-a fost încredințat autovehiculul spre a fi condus pe drumurile publice, în vederea aplicării sancțiunii pentru oprire/staționare neregulamentară), ori a altor prevederi legale și, dacă este cazul, va anula procesul verbal de contravenție. Asta chiar în condițiile în care acel hcl nu este anulat...
@kyandra In urbea mea aia de la locala aplica o metoda parsiva: pt. orice fleac iti dreg un pv si te amendeaza cu 200 de lei. Daca achiti in x zile, platesti doar 100 de lei. Am amici avocati, dar niciunul nu a vrut sa ma reprezinte, mai gluma, mai in serios, toti s-au oferit sa-mi dea banii de amenda. Am platit de doua ori, as fi castigat lejer, o data am fost amendat desi autoturismul se afla pe o proprietate privata, dar am preferat sa dau banii si sa scap de ,,n" drumuri. Si asa, pic cu pic, se aduna banii! E ca la cersetor, un leu, doi si seara are cateva sute.
oricum comunitarii astia nu prea isi permit sa dea pe hcl amenzi pt centura ,rca etc ca isi dau foc la valiza aici e o mare cirdasie tac toti pt ca ideea este sa se incaseze bani la buget punct

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere abuz in serviciu - tardivitate glontzi81 glontzi81 In decembrie 2012 am primit o amenda de la politia locala.Am depus contestatie,solicitand instantei printre altele sa constate ca ag. constatator nu are ... (vezi toată discuția)
Politie locala Tonyde Tonyde Salutare! Am vazut zilele trecute politisti locali (fosti gardieni publici) oprid in trafic soferi care tocmai veneau de pe \\"sens interzis\\". Eu stiam ca ... (vezi toată discuția)
Puteti sa mi spuneti ? metulica metulica va rog sa mi spuneti daca politia locala poate aplica sanctiuni contraventionale pentru oprire interzisa in baza legii 155/2010 cu motivarea ca sanctiunea a ... (vezi toată discuția)