Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere cim pt pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere cim pt pensionare

Am si eu o problema: in data de 27.05.2015 am primit o decizie de pensionare pe caz de boala din data de 19.05.2015, iar respectivul salariat are si un concediu medical pana pe data de 22.05.2015. Cu ce data trebuie sa-i desfac contractul?
Multumesc!:sorry:
Intrucat nu ati specificat ce fel de decizie de pensie de boala (gr. I, II, sau III) este, va redau art. 56, alin. 1, lit. c). din C.M.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II; In ipoteza ca este o decizie de pensionare gr. III, "incetarea de drept" a CIM are loc la data comunicarii deciziei, in speta data de 27.05.2015 si trebuie comunicata angajatului, prin Decizie de constatare a incetarii de drept a CIM, in termen de 5 zile. Dumneavoastra nu "desfaceti" contractul pentru ca el inceteaza de drept. Puteti insa, in continuare, sa incheiati cu angajatul un nou contract, pe perioada determinata, pe baza C.M. si a legii nr. 263/2010
Cu data de 27.05.2015 ii incetati c.i.m.
Este vorba de o decizie medicala asupra capacitatii de munca grad de invaliditate grad 2.
Cand a fost emisa acea decizie?
pe data de 19,05,2015 si primita de noi la societate pe 27,05,2015. atunci a fost adusa de catre salariat.