Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de drept

daca am implinit varsta pentru pensia de drept, conform art.56 si 57 din codul muncii,sunt obligat sa ma pensionez? c.m. este nul dupa implinirea varstei?
1. - Nu exista categotia pensie de drept.

- Exista urmatoarele categorii de pensii (si toate sunt de drept):
a) pensie pentru limita de varsta;
b) pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
c) pensie anticipata;
d) pensie anticipata partiala;
e) pensie de invaliditate (gr. I, gr. II, gr. III).

2. Banuiesc ca va referiti la pensie pentru limita de varsta.

3. - Codul muncii spune:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

- Aceasta inseamna ca la data cand indepliniti cele doua conditii (varsta standard de ensionare su stagiul minim de cotizare) angajatorul va inceteaza de drept contractul individual de munca (CIM) existent.
- Daca ambele parti sunteti de acord cu aceeasi data se poate incheia un alt CIM.

4. Art. 57 din Codul muncii se refera la conditiile legale pentru incheierea unui CIM si nu la incetarea lui.
multumesc mult