Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ziua,
Sunt pensionata la limita de varsta de la 1.07.2014, dar lucrez cu contract pe termen determinat. Intrebare: cum este mai bine, sa cer recalcularea pensiei dupa fiecare an lucrat, de la pensionare, sau la sfarsitul perioadei de reangajare?.
Si cum se procedeaza?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Legea nu precizeaza un termen minim lucrat dupa care sa cereti recalcularea pensiei.

2. Asa ca puteti cere recalcularea pensiei oricand doriti dvs. si de cate ori va completati stagiul de cotizare la pensie.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 107

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.
Pentru ca majorarea sa se simta in cuantumul pensiei este recomandat ca recalcularea sa o cereti dupa 1 an de stagiu.
Multumesc.