Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie Samsung Galaxy S5 in contact cu apa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie Samsung Galaxy S5 in contact cu apa

Buna seara,

Acum 2 luni am cumparat un telefon Samsung Galaxy S5 de la Vodafone... In garantie ascest telefon are specificatia "Rezistent la apa"... am intrat in apa cu el conform specificatiilor din garantie (adancime, timp ), insa a intrat apa in telefon ... l-am dus la garntie unde mi au anulat garantia spunandu-mi ca nu l-am folosit cum trebuia .. Insa eu am facut un test banal ... am scos bateria si am pus vata in locul ei si l am bagat in apa ... si tot intra apa in el .. :(( Ce pot sa fac ??? ajutorrr
Am cumparat si eu un Samsung Galaxy S5 Mini Duos de la PC Fun pe 26.06.2015 tocmai pe motivul ca e WATERPROOF cu IP 67 (30 minute la maxim 1m).
Dupa doua saptamani am facut poze sub aba si surpriza... a cedat nervos partea de alimentare. Telefonul mergea dar nu mai incarca. Samsung Romania nici nu s-a uitat la el pentru ca era facut pentru Tadjikistan ?!?! asa ca am fost nevoit sa il trimit la PCFun, ei l-au trimis la marele service "QuickService" unde a fost inlocuit cu totul...
Dupa inca vreo 2 luni, ajung in Grecia si bineinteles ca nu pot sa ma abtin sa nu fac un film pe sub apa (ca ai ce vedea...). Si...ce sa vezi? Telefonul se defecteaza din nou, incepand cu restarturi din ce in ce mai dese pana la stadiul in care nu mai pornea deloc. A doua zi a pornit, dar aceeasi problema: nu mai incarca deloc. Ajung in tara, il trimit inapoi la PCFun si spun ca nu mai vreau telefonul inapoi pentru ca nu e waterproof. La ei ajunge pe 5 octombrie si mi-a fost returnat pe 26 octombrie...reparat! Au inlocuit rama si modulul de alimentare, iar pe certificatul de garantie apare intrat in service pe 9.10 si iesit pe 16.10 iar prelungirea garantiei...ioc... Bineinteles ca mi s-a refuzat inlocuirea aparatului cu alt model pe motiv ca "a fost adus la conformitate"...
Si azi, cu un telefon waterproof adus la conformitate, fac un nou test: pus sub 10 cm de apa timp de 5 minute. Scos afara, verificat si...la revedere activitate pe butoanele de jos... Pe langa faptul ca dureaza 30-40 secunde sa porneasca, apas degeaba butonul Home sau ating degeaba touch-ul pe back si aplicatii deschise...
Problema cea mai grava este urmatoarea: atat la primele defectari cat si azi cand l-am scos din apa martorul de "udat" (acel timbru mic lipit pe carcasa sub baterie) era intact. Revenind spre seara acasa scot bateria din telefon sa vad daca si-a "revenit" si ce vad: martorul era colorat si urme de apa sub baterie...
Deci cei de la service ori au fost incompetenti cand au schimbat rama ori mi-au facut-o anume si nu au strans bine suruburile, astfel incat apa s-a infiltrat pe undeva in telefon, dar nu pe la capac (nu era nici o urma de apa cand l-am testat dimineata).
1400 RON aruncati pe geam, nu?
Buna ziua , am intampinat aceeasi problema , l-am bagat in apa si a cedat . A rezolvat cineva problema asta ? Ca nu stiu unde sa apelez sau ce sa fac , multumesc anticipat !
Martorul de umiditate s-a activat? Daca nu, sunt sanse mari sa ti-l repare pe garantie cei de la service-ul cu care lucreaza vanzatorul. Daca e activat dar stii ca era inchis bine capacul, poti cere o expertiza la ESD ROM (costa cam 50-70 RON) si vezi daca telefonul este sau nu etans. Ca idee, eu am facut aceasta expertiza, Samsung Romania a declarat ca telefonul meu nu era etans dar nu-l putea repara pe garantie fiind pentru Asia, PC FUN/Garage a refuzat initial sa imi dea banii inapoi spunand ca "era etans inainte de a intra a treia oara in service, dar l-au desfacut expertii de la Quick, au "observat" ca s-a activat martorul de umiditate si nu au mai aplicat procedura de inchidere?!?!?!". Doar dupa ce le-am trimis notificare prin avocat au acceptat sa imi returneze banii "sub rezerva de a mai colabora cu mine"... In concluzie, daca telefonul e IP67 dar s-a defectat in urma contactului cu apa(el fiind cu capacul inchis corect), sa te astepti la drumuri, telefoane si nervi pierduti aiurea...
Bafta.
Sincer sa fiu de martor nu stiam , am aflat dupa ce l-am dus la garantie . Tipul de acolo a zis ca sunt sanse foarte mici sa mi-l repare . Capacul a fost inchis etans , si mai ales ca te avertizeaza de cateva ori daca chiar nu este inchis perfect , si da , telefonul este IP67 ! :)
Sper sa se rezolve cumva , iar daca nu vreau sa fac o sesizare , insa nu stiu procedurile , unde trebuie facut , cum .. speram sa ma ajute cineva ! O zi faina