Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Problema care o avem este ca sotul meu in actul de nastere si CI la nume s-a gresit o litera si anume in loc de E s-a scris A. Problema care se pune este urmatoarea: in cazul decesului mamei in varsta de 93 ani la succesiune ce probleme o sa intampinam? Mentionez ca este unicul fiu fara alti mostenitori. Ce variante ar fii. ?
Daca in certificatul de nastere si in CI numele este scris la fel, nu sunt probleme.
Daca numele din CI difera de cel din certificatul de nastere trebuie pus de acord cu cel din certificatul de nastere.