Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate absoluta titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate absoluta titlu proprietate

Buna seara!
Sunt amenintat ca voi fi chemat in judecata de un alt mostenitor pt declararea nulitatii absolute a titlului de proprietate deoarece mama mea nu ar fi depus cerere de punere in posesie (sau ma rog, a "disparut" din dosarul de retrocedare).
Eu nu am gasit in L. 247/2005 o asemenea posibilitate in aceasta situatie, in L. 18/1991 nici nu se pune problema sa existe.
Stiti cumva daca se specifica undeva aceasta posibilitate?
Va multumesc!
Da, art. III lit a din legea 169/1997, care modifica legea 18/1991:
Art. 3
(1) Sunt lovite de nulitate absoluta, potrivit dispozitiilor legislatiei civile aplicabile la data incheierii actului juridic, urmatoarele acte emise cu incalcarea prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991:
a) actele de reconstituire sau de constituire a dreptului de proprietate, in favoarea persoanelor fizice care nu erau indreptatite, potrivit legii, la astfel de reconstituiri sau constituiri;
Bun si va foarte multumesc pt raspuns, dar in aceasta situatie nu se poate invoca pe cale de exceptie uzucapiunea de 10 ani - exceptia prescriptiei achizitive -, pt ca terenul a fost in posesia mamei si apoi a mea (prin aceeptarea expresa a succesiunii) timp de 20 de ani?
Kyandra a scris:

Da, art. III lit a din legea 169/1997, care modifica legea 18/1991:
Art. 3
(1) Sunt lovite de nulitate absoluta, potrivit dispozitiilor legislatiei civile aplicabile la data incheierii actului juridic, urmatoarele acte emise cu incalcarea prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991:
a) actele de reconstituire sau de constituire a dreptului de proprietate, in favoarea persoanelor fizice care nu erau indreptatite, potrivit legii, la astfel de reconstituiri sau constituiri;

ooops, acest articol a fost modificat de L. 247/2005:

TITLUL V
Modificarea si completarea Legii nr. 169/1997 pentru modificarea si completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991

ARTICOL UNIC
Legea nr. 169/1997 pentru modificarea si completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 299 din 4 noiembrie 1997, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul III alineatul (1), partea introductiva si litera a) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 3
(1) Sunt lovite de nulitate absoluta, potrivit dispozitiilor legislatiei civile, aplicabile la data incheierii actului juridic, urmatoarele acte emise cu incalcarea prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991, Legii nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole si celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 si ale Legii nr. 169/1997, cu modificarile si completarile ulterioare si ale prezentei legi:
a) actele de reconstituire sau de constituire a dreptului de proprietate, in favoarea persoanelor care nu erau indreptatite, potrivit legii, la astfel de reconstituiri sau constituiri, cum sunt:
(i) actele de reconstituire in favoarea unor persoane care nu au avut niciodata teren in proprietate predat la cooperativa agricola de productie sau la stat sau care nu au mostenit asemenea terenuri;....

Cum se procedeaza in acesta situatie, nu se aplica legea mai noua?
se refera la persoanele care nu erau indreptatite la reconstituire dar nu spune de cerere.se poate interpreta si asa.