Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil neridicata de 6 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil neridicata de 6 ani

Buna ziua. Am o fiica de 16 ani si de 6 ani nu i-am ridicat alocatia. Am fost la Directia de asistenta sociala si mi s-a spus ca trebuie sa fac dosar nou si nu se da retroactiv nimic. Stiam ca se dau pe 2 sau 3 ani din urma. Care e rezolvarea in acest caz?
1. Din Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 6

(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.
(6) Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare.

2. Din Normele de aplicare a Legii nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 16

(2) In situatia in care dupa incetarea dreptului sunt indeplinite din nou conditiile de acordare, alocatia de stat pentru copii se acorda incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.