Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, decadere din drepturi mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, decadere din drepturi mama

Mama unui copil minor de 2 ani si 8 luni paraseste domiciliul cu copilul in forta ,traumatizeaza copilul,fara acordul tatalui (spunand ca isi taie venele daca nu e lasata sa plece cu copilul ,pleaca la parinti pe motiv ca divorteaza (fara sa fie agresata) .Este intretinuta de sot,este eleva,nu realizeaza nici un venit,coasigurata la sot,a fost internata cu diagnosticul de TBC(momentan negativata), nu are voie sa fumeze toata viata iar ea fumeaza normal ! INTREBARE: Poate fi decazuta din drepturi de catre Protectia copilului si incredintarea copilului tatalui ?
De ce sa fie decazuta, ca fumeaza ?
Art. 508
Condiţii
(1) Instanţa de tutelă, la cererea autorităţilor administraţiei publice cu atribuţii în domeniul protecţiei copilului, poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.

Detalii: [ link extern ]
Nu va fi decazuta.

Veti exercita autoritatea parinteasca in comun si daca vreti, va puteti zbate sa obtineti ca cel mic sa aiba locuinta la dvs.
Circumstantele mentionate de dvs nu atrag decaderea din drepturile parintesti, neavand gravitatea motivelor enumerate de lege si citate anterior de colega mea.