Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intreprindere familiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intreprindere familiala

Buna ziua,
As vrea sa va consult in legatura cu urmatoarea situatie :

Sunt proprietara unei suprafete agricole in mediul rural ,dar am domiciliul in oras , la distanta mica de acel loc. Doresc sa produc legume , fructe in cadrul unei IF pe care dorim sa o constituim . Activitatea de baza a acestei IF am vrea sa fie PRODUCEREA SI COMERCIALIZAREA LEGUMELOR SI FRUCTELOR .
In oras avem un magazin propriu , in curs de amenajare. Ca sa pot comercializa produsele in oras , trebuie sa cer primariei din satul respectiv eliberarea unui certificat agricol? Sau este suficient actul de proprietate asupra terenului , in vederea constituirii IF ?
va multumesc
Solicitati primariei din localitatea unde aveti terenul certificat de producator, apoi faceti demersurile la Registrul Comertului.
initial solicitati eliberarea certificatului de producator, dupa care mergeti la registrul comertului si demarati procedura de constituire si autorizare.
din cate cunosc certificatul de producator nu cantareste mare lucru la ORC. Pentru infiintare de PFA, IF, II solicitantul trebuie sa prezinte:
1. Actul de identitate,
2. Dovada sediului profesional;
3. Procura mandat din partea membrilor prin care se va desemna si reprezentantul IF-ului.
4. Documente care atesta pregatirea profesionala. In acest sens va rog sa consultati art. 5 din OG 99/2000 privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă. De obicei acele documente se cer la constituire.
5. Cerere de inregistrare
6. Declaratie model 2
7. Formular vector fiscal
8. Specimen de semnaturi
9. Dosar cu sina.
Buna ziua.
Am urmatoarea nelamurire: pot infiinta impreuna cu sotul meu o intreprindere familiala avand ca obiect de activitate agentie imobiliara? Si daca da, trebuie sa detinem amandoi certificat de atestare a absolviii unui curs de agent imobiliar? Multumesc anticipat.
Beta a scris:

Buna ziua.
Am urmatoarea nelamurire: pot infiinta impreuna cu sotul meu o intreprindere familiala avand ca obiect de activitate agentie imobiliara? Si daca da, trebuie sa detinem amandoi certificat de atestare a absolviii unui curs de agent imobiliar? Multumesc anticipat.

OG 44 nu face referire expresa la actele de studii/calificare care trebuiesc depuse in vederea inmatricularii in RC referindu-se doar la acele categorii de activitati care sunt reglementate prin legi speciale.
In opinia mea este suficient copie dupa ultimul act de studii.